MMA - Kreatív pillanatok

Ki mondta, hogy a ketrec fala határt szabhatnak a kreativitásnak?

Egy kicsivel több, mint 10 perces összeállítás mutatja be nekünk, hogy bizony napjaink legdinamikusabban fejlődő sport- és üzletága, az MMA nem csak a ketrecen kívül, hanem azon belül is tele van nagyon kreatív figurákkal és megoldásokkal.


Láthatunk itt repülő karfeszítést, fordított háromszöget, "Superman" ütést, trükkös földreviteleket, gogoplatat és forduló könyökösöket is többek közt! Jó szórakozást!


https://youtu.be/fI8Y5QPbcp4

Cage Fight Series 8 - Szép emlékek Grazból

Ahogy azt múlt heti bevezetőnkben is olvashattátok 4 év után ismét ketrecharc gálát láthatott a sportszerető közönség, és a főszereplők közt voltak magyar harcosok is!

[caption id="attachment_18620" align="aligncenter" width="504"] Filó Andor értékes győzelmet aratott visszatérése után másodszor is![/caption]

Több magyar harcosért is szoríthattunk a szombat esti Cage Fight Series 8 gálán. Az esemény különlegességét az fokozta, hogy ezen az estén lépett utoljára ketrecbe az osztrák-magyar Nándor Guelmino! Ellenfele a volt UFC-bajnok Rico Rodriguez volt.


A Warriors Promotion-nek köszönhetően négy magyar harcos -  Filó Andor, Balázs Zsolt, Buzás Levente,  Lepsényi Zoltán (Turai Zoltán helyett) - indult hazánkból Grazba, hogy ketrecbe léphessen a Cage Fight Series 8 gálán. Továbbá ott volt még az immáron osztrák színekben versenyző Horváth Benjámin is.


Az este -sajnos- egyetlen magyar sikerét a legrutinosabb harcos, Filó Andor aratta, aki azonban nem kis skalpot gyűjtött be. Mario Wittmann személyében egy jóval fiatalabb és papíron esélyesebb versenyzőt sikerült a második menetben TKO-val felülmúlnia! Visszatérése óta a második győzelmét aratta zsinórban a szegedi harcos!


A mérkőzést itt tekinthetitek meg:

https://youtu.be/5PI3QnDlmb8

 

A várva várt főmérkőzésen a hatalmas ovációval köszöntött visszavonuló - UFC-t és Strikeforce-ot is megjárt - Nándor Guelmino és az korábbi UFC-bajnok Rico Rodriguez találkozott egymással. Az osztrák-magyar legenda aktív karriertől való búcsúzását sajnos vereséggel zárta, de keserűségre semmi oka, hiszen európai szinten is kimagasló pályafutást tudhat magáénak.


"Egy jó mérkőzés volt. Sparringoltam már vele korábban, akkor jóval könnyebb dolgom volt, de ez egy mérkőzés és nem sparring. Gyorsabban reagált és nagyon jó szeme van. Elégedett vagyok a teljesítményemmel. Jól éreztem magam és nem vagyok elkeseredett, hogy nem sikerült nyernem,  egy szép befejezés volt egy legenda ellen. 



Ugyan későn kezdtem ezt a sportot (2002-ben), de megéltem az álmaimat. Nem számoltam vele, hogy ennyi mindent el tudok majd érni." - nyilatkozta Nándi a GNP.de portálnak a mérkőzés után.


Arra kérdésre, hogy vajon lesz-e még visszatérés azt válaszolta, hogy biztosan nem. Elmondása szerint a munka mellett már csak a családra szeretne koncentrálni.


Gratulálunk mindenképpen ehhez az eredményes sport-karrierhez és minden jót kívánunk Nándinak ezúton is!

 

Albrecht vs Mandinec 2 - A revans ideje

Albrecht Péter megadva az egyenlítés lehetőségét Lukáš "Manďo" Mandinecnek, január végén ismét Trencsén felé veszi az irányt!


A január 27-re kiírt revans meccs egy -63.5kg-ban, full Muay Thai szabályrendszerű, 5x2 perces összecsapás formájában realizálódik, Mandinec pedig már előre fogadkozik, hogy ezúttal idő előtt befejezi majd a mérkőzést!


Következzenek interjúnk!


ellenfelem.hu: - Szia, Peti! Összefoglalnád először röviden az olvasóknak, hogyan telt az év végéd mérkőzések, edzések és egyebek terén?


Albrecht Péter: - Sziasztok. Röviden összefoglalva, az utóbbi időben az edzői pályára fektettem nagyobb hangsúlyt. De természetesen ez nem azt jelenti hogy nem edzettem rendesen!


e: - Alig múltak el az ünnepek, így adja magát a kérdés: hogy állsz a súlyoddal? :D Odafigyeltél végig ebben az időszakban is vagy kicsit most komolyabbra kellett fogni a diétát?


AP: - Persze, odafigyeltem. Így nem kell a szokásosnál többet fogyasztanom.


e: - A tavalyi, Trencsénben rendezett, Lukáš "Manďo" Mandinec elleni győztes csata után elérkezett a visszavágó ideje. Rögtön jelezték az ilyen irányú szándékukat, még tavaly februárban vagy később kerestek csak meg?


AP: - Először augusztus végén akartak egy lehetőséget a visszavágóra, viszont az a Spéth Norbi elleni, 67kg-ra kiírt meccs után egy héttel lett volna, -63,5kg-ban. Mivel nem lett volna elegendő időm a fogyasztáshoz, így ezt az augusztusi találkát nem vállaltam.


e: - Hogy érzed, nagyobb most a nyomás, mint az első meccs előtt?


AP: - Nyomás mindig van. Talán kicsit nagyobb.


e: - Hogyan készültetek/készültök? Lesz pár meglepetésed, néhány új trükk a tarsolyodban? Mennyiben lesz más a stratégiátok ezúttal?


AP: - Egy 6 hetes felkészülés vége felé járunk. Az 5 menet az nekem kedvez, mivel ott jobban ki lehet bontakozni. Mindig van valamilyen meglepetésem...


Köszönjük az interjút és sok sikert! Szurkolni fogunk most is, hogy az eredmény ezúttal se legyen rosszabb, mint a legutóbbi, 2:1 arányú győzelem!


Hajrá Peti!


https://vimeo.com/249995591
A teljes fight card:

1. -52kg, Muay Thai
Daniel Ďuriš (Victory Gym TN) vs Filip Bajtoš (Goral Gym KK)


2. -67kg, Muay Thai
Goran Veskov (KO Gym DCA) vs Tomáš Žigo (Olymp Gym Šaľa)


3. -63,5kg, Muay Thai
Kristián Hromník (Victory Gym TN) vs Vojta Bittner (Lumberjack Gym Bílovec)


4. +91g, Muay Thai
Strahinja Mitrič (Victory Gym Serbia) vs Michal Zavadinka (Cerberos Gym NMnV)


5. -77kg, K1
Nikola Popovič (Victory Gym Serbia) vs Milan Kučera (Power Gym Zvolen)


6. -67kg. Muay Thai
Jiří Páv (X-Gym Praha) vs Boris Závadský (Goral Gym KK)


7. -71kg, Muay Thai
Miro Trenčiansky (Victory Gym TN) vs Jakub Sloviak (Diamond Gym Žilina)


8. -71kg, Muay Thai
Martin Čermák (Victory Gym TN) vs Martin Jedlička (Lumberjack Gym Bílovec)


9. -63,5kg, Muay Thai
Lukáš Mandinec (Victory Gym TN) vs Péter Albrecht (Muaythai Mania Gym Hungary)


10. -51kg, K1
Monika Chochlíková (Victory Gym TN) vs Emilia Podolská (Octagon Team Poland)


/forrás: http://svetmma.sk/clanok/1088/

VitaNap - színvonalas rendezvény a régióban

Másodszor került megrendezésre a VitaNap!


Másodszor került megrendezésre a VITANAP a miskolci Vita Gymben! A teremben lebonyolított házibajnokság és családi napot az edzői stáb (Spéth Norbert, Fábián Kristóf, Jászka Kriszián) azért hozta létre, hogy a gym tagjai egy közös program keretében jobban megismerhessék a klubot és a bemutatókon keresztül a szülők is jobban betekintést nyerjenek az elvégzett munkába.


A klubon belül természetesen nagy érdeklődés kísérte a rendezvényt - megtelt a terem szülőkkel, barátokkal és együtt szurkolták végig az összes, szám szerint 17 összecsapást! A Miskolcon egyedülálló, egyre komolyabb színvonalat hozó rendezvényen a helyi tv mellett a Yokkao Hungary képviselője is jelen volt!


Jászka Krisztián elmondása szerint a következő évben hasonló, kisebb rendezvényeket szeretnének lebonyolítani a régióban, ezzel is népszerűsítve a muay thai-t, valamint biztosítani a régióban lévő egyesületek folyamatos versenyzési lehetőségét.


Jászka Krisztián: „- Rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk a szülőktől a bemutatók kapcsán. Szigorú szabályoknak megfelelően, teljes védőfelszerelésben, versenyszituációban is nagyon élvezte minden gyerek a ringbe lépést!



Nagy terveink vannak az utánpótlással. Most is kilenc pár jött össze 14 év alattiakból, ez pedig arra enged következtetni, hogy jó úton haladunk egy későbbi, nagyobb létszámú utánpótlás-bázis kialakításához! Régiónkban egy erős bázis megteremtésével és közelünkben lévő klubokkal összedolgozva képzeljük a jövőt, ami a magyar muaythai fejlődéséhez vezet.


A „Vitanap 2” háziversenyen a gyerekeket követően hobbisták és versenyzők is összemérték erejüket, de volt muaythai bemutató is, melyet a Fábián Kristóf által felkészített Orosz Andrea tartott. Ezt követően jöttek a főmeccsek, melyek színvonalára a résztvevők maguk voltak a garancia.


Három meccs, hat versenyző, ö - különböző szabályrendszerekben szerzett - magyar bajnoki cím. Így jött össze a Szakolczai-Trézsi, Bordás-Csonka és a küzdősport szerelmesei számára csemegének számító Spéth -Fábián párosítás!


Remek hangulatban végződő napunknak hamarosan lesz folytatása és sokat szeretnénk még hallatni magunkról az elkövetkező időszakban.”


Köszönjük a beszámolót Jászka Krisztiánnak és további sok sikert kívánunk a Vita Gym-nek mind az elkövetkező rendezvények, mind az utánpótlás-képzés és versenyzés terén!

Cage Fight Series 8 - Magyarok a ketrecben

Újabb rangos gála előtt állunk ezen a hétvégén, ahol komoly szerepet kapnak majd a magyar harcosok! Ez lesz  Cage Fight Series 8 Grazból!


Négy év után láthat újra ketrecharcot a grazi közönség Ausztriában. A hosszú várakozás után egy minőségi rendezvénynek ígérkezik a sógoroknál a Cage Fight Series 8, melynek programjában főszerep jut a magyar harcosoknak is!


Öt plusz egy magyar versenyzőért szoríthatunk majd az előttünk álló szombaton. Első nyilván ez furcsán hangzik, de mindjárt kiderül, hogy mit is értünk ez alatt.


A kiírás szerint a sort és a gálát a közelmúltban győzelemmel visszatérő Filó Andor nyitja majd. A kőkemény szegedi a német Mario Wittmann-nal ütközik meg Grazban. Ami közel sem ígérkezik egy könnyű feladatnak, Wittmann tavaly hazájában elnyerte az "Év kiütése" díjat. Bízzunk benne, hogy ezúttal neki lesz szüksége a bírói segítségre.


Turai Zoltánt szólítják majd másodikként a ketrecbe, neki az olasz Danilo Belluardo jutott feladatként. A harmadik párosítás is tartogat számunkra izgalmakat, ekkor ugyanis Balázs Zsolt érkezik majd a piros sarokba, akire ugyancsak egy olasz, Alex Brondani vár majd, akinek ez lesz az első profi MMA mérkőzése.


Nem kell sokat várni majd, és - immáron osztrák színek alatt- versenyző Horváth Benjámin és Mahmoud Deyab közt csattannak el a pofonok a ketrecben. Horváth kiváló kéz-láb technikája garancia lesz a színvonalat küzdelemre!


Három párosítással később újabb magyar versenyzőn lesz a sor. Buzás Levente veszi majd be a ketrecet és igyekszik majd felülkerekedni az osztrákok egyik nagy reménységén, Florian Aberger felett.


Ezt követően már "csak" a főmérkőzésen lesz izgulni valónk, ahol ugyanis a magyar származású  Nandor Guelmino-t köszönti majd a közönség, aki minden bizonnyal vastaps mellett vonul majd a ketrecbe karrierje utolsó profi mérkőzésén!


Nándi Grazban akasztja majd szögre a kesztyűket nem nagyon eredményes karriert a emlékként maga mögött hagyva. A Hun becenevet általa ismerhette meg a UFC és a Strikeforce közönsége. Bár osztrák színek alatt, de felszereléséről sosem hiányozhatott a piros-fehér-zöld lobogó.


Nem kisebb névvel, mint a szintén UFC-veterán, Ricco Rodriguez-zel csatázik majd egy utolsót, és hogy a tétje is legyen a küzdelemnek a győztes a Cage Fight Series nehézsúlyú övével a derekán hagyhatja majd el a ketrecet szombaton késő este!


Harcosok mozija - Vasakarat

Harcosok mozija! Vinny Paz története egy valóban nem mindennapi élettörténet! Nagy kilátások, tragédia, majd ismét a csúcsra jutás! Valódi dráma!


A harcosok mozija sorozatunk ezen részében a hazai mozikba Vasakarat címmel kerülő "Bleed For This" című filmet ajánljuk, mely arról a Vinny Pazienzáról szól, aki a ’80-as években hatalmas reménységként tűnt fel a boksz világában. Sikeres amatőr pályát futott be, gyakran szerepelt a tévében, mielőtt '83 nyarán profivá vált volna. Hamar megszerették a négy év alatt 22-1 mérleget felállító, kemény stílusú bunyóst.


Pazienza 1991-ben megnyerte az első junior középsúlyú világbajnoki övét, de alig egy hónapra rá aztán megtörtént az elképzelhetetlen: beütött a tragédia. Vinny Paz ugyanis súlyos, frontális autó-balesetet szenvedett, melynek során eltört a nyaka. Egy kórházi ágyban ébredt, bal oldalát nem érezvén.




[caption id="attachment_18593" align="aligncenter" width="504"]harcosok mozija - Vinny Paz vs Roberto Duran Vinny Paz vs Roberto Duran[/caption]

Pazienzának ekkor azt mondták az orvosok, hogy már az is kész csoda lesz, ha valaha is újra lábra áll. Csodával határos módon egy hét múlva otthon volt és visszatérését tervezte! A 29 éves “Pazmániai Ördög” rácáfolt mindenkire és elképesztő akaraterőről téve tanúbizonyságot nemhogy újra megtanult járni, de tizenhárom hónappal később még a szorítóba is visszatért, ahol ráadásul egy későbbi világbajnokot vert meg.


A sport világának egyik leghihetetlenebb, a semmiből történő visszatérése során Pazienza nem csak, hogy ismét világbajnok lett, de a legendás Roberto Duran-t is megverte, ráadásul kétszer is. Karrierjét két évtizednyi bunyó után, két súlycsoportban is övet szerezve, 2004-ben fejezte be, 50-10-0 mérleggel, 30 kiütéssel a háta mögött!


Határok nélkül - Viszkut Gábor

Az ellenfelem.hu 'Határok nélkül' rovata természetesen nem ért véget! Továbbra is olyan, hazánkból elszármazott vagy jelenleg külföldön élő magyarokkal, magyar gyökerekkel rendelkező sportolókkal beszélgetünk, akik amatőr, profi, esetleg hobbi szinten űznek valamilyen küzdősportot.

Határok nélkül - Viszkut Gábor és Nathan "Carnage" Corbett

Az interjúkkal szeretnénk egy kicsit szó szerint közelebb hozni hozzátok egy más világot, betekintést nyújtani az ottani mindennapokba és élettörténeteken, sorsokon keresztül kicsit a lélek és a sport mélységeibe is bevilágítani.


Sorozatunk alanya ezúttal az 1996-óta az USA-ban élő Viszkut Gábor! /IG: https://www.instagram.com/hunmuaythainj/


ellenfelem.hu: - Szia, Gábor! Ha nem vagyunk túl indiszkrétek, mesélnél egy kicsit magadról? Mi vitt nyugatra és miért pont az USA-ban kötöttél ki?


Viszkut Gábor: - Sziasztok! Magyarországon, Pécsen nőttem fel. A szüleim elváltak, mikor 2 éves voltam, én pedig édesapámnál maradtam. Kisgyermekkorom java részét a nagyszüleimnél töltöttem. Édesanyámmal emlékeim szerint 7 éves koromig tartottam kapcsolatot.




[caption id="attachment_18580" align="aligncenter" width="504"]Határok nélkül - Viszkut Gábor Sifu Joseph Ng és Sifu Randy Koller társaságában Jóval később, Amerikában, Sifu Joseph Ng és Sifu Randy Koller társaságában.[/caption]

Mikor 10 éves voltam, 1987-ben, anyuék Ausztriába disszidáltak és utána, 1989-ben pedig az USA-ba, Pennsylvania államba, ahol rokonok segítségével telepedtek le. Édesanyám mindig küldött képeslapot az ünnepekre, születésnapomra és egyéb alkalmakkor, de édesapám nem adta át őket, úgyhogy én nem nagyon tudtam semmiről egészen 1996-ig, tehát 12 éven át.


Ez idő alatt elvégeztem az iskoláimat és két szakmát is kitanultam. Miután édesapám beleegyezett, hogy kimenjek Amerikába, anyu férje - akit már itthonról ismertem - hazajött látogatóba, és visszafelé vele repültem az USA-ba.


e: - Hogyan találkoztál a küzdősportokkal, mi fogott meg bennük?


VG: - Küzdősporttal még otthon találkoztam, kisgyerekként. Édesapám ökölvívó volt, én pedig gyakran nézegettem az érmeit, okleveleit. Mindig láttam edzeni, ugráló kötelezni és más különböző gyakorlatokat csinálni. Az érdeklődésem akkor lobbant fel, mikor egyszer láttam, hogy apuba belekötött három ember. Pár pillanat múlva a földön hevertek.


Általános iskolában cselgáncsoztam körülbelül két évig, de már Amerikában történt, hogy lapozgatva a telefonkönyvet rátaláltam egy harcművészeti iskolára. A hirdetésben az volt, hogy Bruce Lee eredeti harcművészetét oktatják. Nem kell mondanom, hogy Bruce Lee volt az ideálom!


e: - Elmentél hát megnézni, és…?


Teljesen beleszerettem a Wing Chun Kung Fu-ba! Végre megtaláltam, amit már nagyon régóta kerestem. Heti hat napot, napi kb. 4 órát jártam edzésre, vasárnap pedig magánedzéseim voltak. Sifu Randy Koller mesternél a Wing Chun Kung Fu mellet Tai Chi Chuant is tanultam és ilyen tempó, intenzitás mellett három év után elértem az oktatói szintet.


Az évek során edzettem Sifu Sonny Whitmore-ral is, aki annak a William Cheung-nak a tanítványa, aki egykor Hong Kong-ban, Yip Man iskolájában Bruce Lee-t is oktatta.




[caption id="attachment_18579" align="aligncenter" width="504"]Határok nélkül - Sifu Sonny Whitmore, Viszkut Gábor, Sifu Randy Koller Sifu Sonny Whitmore, Viszkut Gábor, Sifu Randy Koller[/caption]

Egy Shaolin Kung Fu iskolában is voltam egy rövid ideig, de New Yorkba is sokat jártam Sifu Frank Allen-hez, aki Bagua és Sing Yi stílust gyakorolt. Itt sok nagymesterrel edzhettünk. Ebben az időszakban, 2004-ben ismerkedtünk meg Sifu Joseph Ng "Buddha Kéz" Wing Chun mesterrel is, akitől mesteremmel mindketten tanultunk. Sokat jártunk New Yorkba, a Columbus parkba hétvégénként, ahol számtalan nagymesterrel edzhettünk.


Aztán 2010-ben elmentem egy helyre, ahol Muay Thai és BJJ oktatás is volt, de nem voltam ott sokáig, mert elköltöztünk. Úgy alakult, hogy 2011 vége fele abbahagytam a harcművészetet egészen 2017. januárig, közben pedig lányom is megszületett. Tavaly, 2017 elején álltam neki ismét edzeni a házamtól nem messze lévő UFC Gym-ben, ahol a Muay Thai stílust újra kezdtem.


e: - Versenyeztél is valamikor vagy inkább csak hobbi-szinten űzted/űzöd a küzdősportot?


VG: - Meccseim nem voltak, bár sokan kérdezték, hogy szándékomban áll-e ringbe lépni. Őszintén, engem nem nagyon érdekel, hogy mást győzzek le. Attól nem hiszem, hogy jobb leszek. Engem boldoggá tesz, amit csinálok és első sorban magamért teszem. Én úgy vagyok a harcművészettel, hogy a magam ellenfele vagyok. Magamon látom, és az edzőim mondják, hogy mennyit fejlődöm.




[caption id="attachment_18581" align="aligncenter" width="504"]Határok nélkül - Viszkut Gábor edzés közben Az UFC Gym-ben[/caption]

e: - Mesélnél egy kicsit bővebben erről a teremről? Jársz még máshova is esetleg?


VG: - A UFC Gym-ben akadtam jelenlegi edzőmre, Kru Joe Cantrellre, aki 18 éve tanít, Thaiföldön is élt. Nemrég egy másik helyre ment át oktatni, én pedig természetesen vele tartottam, mivel heti öt napot vele edzek, de az UFC Gymbe is lejárok heti három bokszedzésre.


A másik hely a Sport Science Lab, Staten Islanden, New York államban. Ez egy modern technikával felszerelt intézmény, ahova profi harcosok, bokszolók, UFC bajnokok, stb járnak. Nemrég volt szerencsém megismerkedni Kaensak Sor Ploenjit-tel, akit a mai napig úgy emlegetnek, hogy a valaha élt 10 legjobb nak muay egyike. Vele heti két privát edzésem van. Nagyon sokat tanulok tőle.


Mindezek mellett azért próbálok késő délután fele hazaérni és családommal tölteni az időt!




[caption id="attachment_18582" align="aligncenter" width="504"]Határok nélkül - Viszkut Gábor és kislánya A küzdősport a családban marad![/caption]

e: - Mesélnél kicsit szeminárium-élményeidről? Ha jól láttuk, olyan nevekkel edzhettél együtt, mint Fabio Pinca, Duane "Bang" Ludwig, hogy csak párat emeljünk ki. Melyik volt a legjobb, legemlékezetesebb szemináriumod?


VG: - Szemináriumokra sokat jártam régen is és most is. Amikor csak tudok, szívesen megyek. Ha kell, egyedül is. Régen Wing Chun és Tai Chi szemináriumokra, később, 2010-ben BJJ szemináriumra Joe Moreira-val és UFC harcosokkal.


Az újabbak, amiken részt vettem: Fabio Pinca, Eric Utsch (két alkalommal), Petchtanong Banchamek (kétszer), Nathan „Carnage” Corbett, Duane „Bang” Ludwig.


Mindegyik szeminárium különleges a maga módján. Fabio Pinca gyors és technikás, Petchtanong több mint 400 profi meccsel hihetetlenül tapasztalt, Eric Utsch stílusa inkább Holland iskola. De tetszik az UFC világbajnok TJ Dillashaw edzőjének, Duane Ludwignak a technikás stílusa is.




[caption id="attachment_18583" align="aligncenter" width="504"]Határok nélkül - szemináriumok Petchtanong, Pinca, Kaensak, és Duane „Bang” Ludwig társaságában[/caption]

 

e: - Mit tanított neked a küzdősport? Miben és hogyan segített hogy helyt állj az életben és megtaláld számításod Amerikában?


VG: - Először is önvédelemre, amit néha - nem lévén más út - használnom kellett. Aztán megtanított jobb önkontrollra, türelemre, arra, hogy kevesebbet idegeskedjek. Nagyon sokat köszönhetek a harcművészetnek!


Pontosan ezért úgy döntöttünk feleségemmel, hogy kislányunknak sem árthat, ha harcművészetet tanul. Három évesen kezdte a Tae Kwon Do-t, most 4 és 1/2 és nagyon tetszik neki, szereti csinálni. Mellette balettra és magyar óvodába is jár.


e: - Mi a legjobb tanács, amit valaha hallottál - a küzdősporttal kapcsolatosan - vagy attól függetlenül -, és kitől hallottad?


VG: - Édesapám nagyon örült, mikor az USA-ban elkezdtem járni harcművészetre. Sajnos már nem él, de mindig mondta, hogy csináljam, amíg tudom. Wing Chun mesterem, Sifu Randy - akit amolyan második apámnak tekintettem - ugyanezt mondta, hogy soha ne hagyjam abba a harcművészetet.


e: - Köszönjük Gábor! További sok sikert kívánunk!

Pillanatképek – Kovács Kokó István

Pillanatképek rovatunkat abból az okból hívtuk életre, hogy korábbi legendák pályafutását ismertessük meg a jelenkor bajnokaival és küzdősport-kedvelőivel. Ezúttal egy hazai kedvenccel, Kovács Kokó Istvánnal folytatjuk a sorozatot.


Nem sok boksz- és küzdősport-rajongónak kell bemutatni Kovács Kokó Istvánt, hiszen az egész ország szurkolt szinte érte a képernyők előtt, és követte végig amatőr, majd profi karrierjét. Mi mégis úgy gondoltuk, hogy egy csokorba gyűjtjük Kokó pályafutásának fontosabb mérföldköveit.


Az idén 48. életévébe lépő Kokó 1985-ben kezdett el az ökölvívással foglalkozni, rá 3 évre már junior Európa-bajnokként állhatott fel a dobogó tetejére. Az igazi áttörést az 1991-es év hozta meg számára, amikor a számos külföldi verseny mellett Sydney-ban már a Világbajnokságon is a csúcsra ért! Érdekesség, hogy két évvel előtte még a válogatottba sem tudok bekerülni.


Következett az a bizonyos 1992-es barcelonai Olimpia, ahol ugye többek mellett az eddigi egyetlen judo olimpiai aranyérmünknek örülhettünk Kovács Antal révén. Itt Kokó az elődöntőig menetelt, majd bronzéremmel térhetett haza.


1996 nyarán Atlanta-ban már senki nem állíthatta meg a Magyarországon akkorra már óriási rajongótáborral rendelkező Kokót. Aranyérem!



1997 az újabb fordulópont. A budapesti Világbajnokság előtt bejelenti, hogy a következő évtől a profik táborába lép. Amatőr karrierje megkoronázására itthon került sor, amit méltóképpen, egy világbajnoki arannyal fejezett be! És ne feledkezzünk meg Erdei Zsoltról sem, aki szintén a dobogó tetején állhatott!


Profi karrierjét már egy ország szurkolta végig. A gödörben lévő labdarúgó-válogatott után Kokó magyar családok sokaságát ültette le a képernyők elé, és örvendeztetek meg minket számos sikerrel.


Az első hazai profi bokszmeccsére bemutatkozása után két évet kellett várni, ekkor Nabaloum Dramane legyőzésével a WBC nemzetközi bajnoka lett. Majd 8 hónap alatt megvívott újabb 4 mérkőzést, makulátlan mérleggel. 2001-ben várt rá élete addigi legnehezebb küzdelme a dominikai Antonio Diaz ellen, a tét a WBO Világbajnoki öve! A Münchenben megrendezett gála érdekessége volt, hogy Erdei Zsolt itt vívta második profi mérkőzését, illetve ezen az estén mutatkozott be a profik táborában Felix Sturm! A főmérkőzést egyébként az idősebbik Klitschko testvér vívta Orlin Norris ellen.


Visszatérve Kokóra, Diaz személyében tehát eddigi legnehezebb feladata előtt állt, amit azonban profihoz méltóan oldott meg egy technikai KO-val! Jöhetett a címvédés, méghozzá Magyarországon!


Az ellenfél az argentin Julio Pablo Chacon, akinek a nevét aztán – sajnos – az egész ország hosszú évekre megjegyezte. Helyszín a Kisstadion küzdőtere volt, ahol egy rajzszeget sem lehetett leejteni. Kokót megelőzően láthatta még a budapesti közönség Artur Grigorian-t, Felix Sturm-ot és Erdei Zsoltot is. Minden úgy volt tervezve, hogy ez egy felejthetetlen sportesemény lesz a magyar rajongók számára.


A közönség soraiból zúgott a „Táncolj Kokó!”, de sajnos ezen a júniusi estén is hamar jéghideggé vált a hangulat. Az argentin kicsit sem megilletődve hazai közönség előtt öklöző címvédőtől rendületlenül tört előre. Az ötödik menet végén keményen megszórta Kokót, aki ezt a szünetben sem tudta kipihenni, így a hatodik menetben az argentin le is zárta a mérkőzést 15 ezer helyszíni és a képernyők előtt ülő több százezer magyar szurkoló legnagyobb döbbenetére.


A találgatások azonnal megkezdődtek, hogy vajon ez jelentett-e a nemzet hősének pályafutásának végét, vagy képes még ezek után visszakapaszkodni a csúcsra. Még ez év decemberében és 2002 áprilisában is megvívott egy-egy mérkőzést, de Steve Trumble felett aratott győzelme után többet már nem lépett szorítóba.


Kokó kilométeres eredménylistáján csupán egy apró folt a Chacon elleni vereség, és azok értékén semmit sem tompít. Aktív pályafutása befejeztével nem távolodott el szeretett sportágától. Sportvezetőként és szakemberként is mai napig jelen van az ökölvívásban. A kesztyűket pedig futócipőkre cserélte. Maraton és triatlon versenyeken is rendszeresen indul, amiről nekünk adott interjújában bővebben be is számolt.


https://vimeo.com/324806818/

Lélegezz! - Küzdősportok és légzés

Az edzés kemény, lélegezni könnyű. Vagy nem? Küzdősportok és légzés cikkünkben a légzést, mechanikáját, légzés-technikákat és a kapcsolódó izmok szerepét vesszük górcső alá!


A légzésről, miután lehet automatikus, tudattalan és tudatos folyamat is, sokan tévesen azt gondolhatják, hogy nem igényel külön figyelmet. Azonban számos fiziológiai mechanizmus kapcsolódik a légzéshez vagy áll kapcsolatban vele, ezért is fontos figyelembe venni, hogy bizonyos tényezők összejátszása olyan rossz szokásokhoz vezethet, melyek teljesítményünket negatívan befolyásolhatják.


A helyes légzés nem csak önmagáért fontos. Lényeges, hogy a légzés mögötti mechanikából is értsünk valamit, hiszen a légzéssel nem csak egyfajta áramlást, flow-t, de nyomást is létrehozunk, ezt pedig a megfelelő módon kell használnunk az optimális teljesítmény érdekében, attól függően, hogy épp mit is csinálunk.



A helyes légzéstechnika kialakítása

A gyermekkortól a felnőtt kor felé haladva a mély, diaphragmatikus, hasi légzéstől inkább a tüdő felső részeinek használatához jutunk el. Ez a mellkas és vállak emelkedésével járó légzés, ami helyenként merev izomzatot és fájdalmakat is okoz ezeken a területeken, ill. a nyaki részen.




[caption id="attachment_18504" align="aligncenter" width="300"]légzés - diaphragma és core izmok A diaphragma (rekeszizom) és a core izmok /forrás: fizioart.hu/[/caption]

A helyes, diaphragmatikus légzés esetén kevesebb energiát kell magára a légzésre fordítanunk. Ez lehetővé teszi a mélyebb be- és kilégzést is, ami pedig összefüggésben van a gyorsabb regenerációval, jobb alvással és relaxációval. De fokozza a szimpatikus aktiválás hatásait is, amikor a „harc vagy menekülés” (fight or flight) rendszerre van szükség, ami a küzdősportban igen gyakran előfordul.



Légzés, erő, stabilitás

A légzés-technikák tehát hasznos, hatékony eszközök az egyébként autonóm folyamatok kapcsán. Ezen elvekre épül valahol a már hazánkban is egyre ismertebbé váló "jégember", a holland Wim Hof erőltetett légzéses technikái is, melynek részleteibe most nem megyünk bele, hiszen nem csak az interneten van már igen sok, ingyenesen elérhető anyag tőle, ill. vele kapcsolatban, de könyv is jelent meg róla magyarul.


A módszer lényege többek között, hogy a légzőgyakorlatok hatására adrenalin/epinefrin szabadul fel, ami gyulladáscsökkentő hatást vált ki, ill. csökkenti a gyulladásokért felelős hormon-választ és enyhíti a krónikus stresszt is.


légzés - Rickson Gracie a Hulk filmben

A kontrollált, erőltetett légzés hatékonyan erősíti a légző-izmokat, melyek közül nem egy igen fontos a különböző gyakorlatok során a gerinc stabilizálásához és a torzó merevségének tartásához. A légző-izmok megerősítése lehetővé teszi a nagyobb intraabdominális nyomást (IAP) is, ami döntő fontosságú az erősítő edzések során, mivel a torzó stabilizálásával segít a maximális erőkifejtés fejlesztésében.



Teljesítmény

Ha javítani akarunk teljesítményünkön, meg kell tanulnunk, hogyan "tartsuk össze" a core-t aktív, tudatos diaphragmatikus légzéssel. Nem is annyira a tüdőnkbe szívott levegő mennyisége számít, hanem sokkal inkább a nyomás mértéke, melyet a diaphragma hasi üreghez feszülésével tudunk létrehozni.


Többről van itt szó tehát, mint, hogy "vegyél egy nagy levegőt és guggolj". Hiszen nem számít, mennyire erőteljesen próbálkozunk, a nem megfelelő technikával a levegő nem jut el a hasunkba, hogy támogassa a core-t. A hasi üregben lévő nyomás növelésének egyetlen módja a diaphragma tágulása, hogy a rostjai aktívan, felülről lefelé "nyomódhassanak" a hasfalnak.


Ez a mechanizmus további támogatást kap a kiegészítő légző-izmoktól, melyek intenzív fizikai aktivitás során az erőteljes ki- és belégzést segítik. Ezek az izmok egyébként a core izmok közé tartoznak, ami ismét csak aláhúzza a core edzésének fontosságát.



Küzdősportok és légzés

A küzdősportok és a kapcsolódó, erőnlétünket, állóképességünket fejlesztő edzésformák a légzés terén mondhatni saját szabályokkal rendelkeznek. A légzési minták attól függően kell, hogy változzanak, hogy mit csinálunk.


A küzdősport-edzések álló formái esetén kétféleképpen érdemes lélegezni: ha kevés, viszonylag lassabb ütésekkel dolgozunk, mondjuk zsákon, technika csiszolásakor, érdemes nagy lélegzeteket venni (az orrunkon), majd az ütéskor teljesen kifújni őket a szánkon.


Amennyiben gyorsan dolgozunk, lassú, de folyamatos tempóban érdemes lélegeznünk – például, ha százat ütünk egymás után, körülbelül 3-5 ütésenként veszünk levegőt és fújjuk ki azt. Fontos itt is, hogy az orrunkon vegyük a levegőt, hiszen ezzel egy rossz szokás kialakulását előzhetjük meg. Ne akarjunk nyitott szájjal állast kapni egy meccsen!



Bjj, grappling

A földön sok mindennel együtt a légzés is változik. Itt is törekedni kell az egészségesen hosszú lélegzetvételre, melyhez a diaphragmánkat használjuk. Fontos még a tempó is - ha a meccs gyorsul is, el kell kerülni azz az önkéntelen tendenciát, hogy légzésünkön gyorsítsunk. Ahogy Rickson Gracie mondta: törekedj a diaphragma használatára és emlékezz rá, hogy ha úgy érzed, kifogysz a szuszból, vegyél 2-3 nagy levegőt és folytasd a küzdelmet!


Az, hogy a levegő hogyan és mennyire jut a tüdőnkbe, erősen függ a testhelyzettől is. Könnyen lehet, hogy az ellenfeled is tisztában van ezzel és igyekszik olyan pozícióba hozni, ahol nem megfelelően tudsz csak lélegezni. Ezekkel neked is tisztában kell lenned és el kell kerülnöd őket (térd a mellkason vagy gyomron pl).



A kiegészítő edzések

Sokan futnak, bicikliznek, használnak súlyokat küzdelmi edzéseiket kiegészítendő, melyeknél mind kicsit máshogy kell megközelítenünk a légzést, ha azt helyesen akarjuk csinálni, javítva teljesítményünkön, állóképességünkön.


Futás során gyakran előfordulhat, hogy gyorsabban, sekélyesen lélegzünk, ami természetesen itt sem jó. Bár nincs olyan légzéstechnika, ami mindenkinek egyformán jó lehet, itt is érdemes a lassú, mély lélegzetekben gondolkodni elsősorban. Ha az „orron be, szánkon ki” módszer nem válik be annyira, fókuszáljunk a lassú, kontrollált szájon át történő be- és kilégzésre. Amennyire lehetséges, próbáljuk teljesen beszívni, ill. kifújni a levegőt.


A szobabiciklizésre sincs egy külön technika, de itt is fontosak a mély lélegzetvételek, az ütem tartása, ami a keményebb intervallumokon átsegíthet. Ha túl korán veszünk levegőt és nem várjuk meg a teljes kilégzést, emelkedni fog a pulzusunk. Az arc ellazítása meggátolja, hogy összeszorítsuk állkapcsunkat, ez pedig a diaphragma akadálytalan tágulásához elengedhetetlen. A gerinc egyenesen tartása is fontos, mivel a tüdők teljes kihasználását csak ez teszi lehetővé.



A súlyok használatakor minden nyomásnál fontos a kilégzés, mivel ez merevséget hoz létre a törzsben és feszültséget az egész testben. A gyors kilégzés segít az emelésekben. Általánosságban véve azt mondhatjuk, hogy érdemes egy nagy levegőt venni az emelések előtt, ami segít, hogy testünk megfeszüljön középtájékon, majd az erőkifejtéskor kilélegezni. Ha a mozdulatsorban nincs nyomás, kipróbálhatjuk azt is, hogy a lélegzetet visszatartjuk kicsit.


De kísérletezhetünk ilyesmivel olyan összetettebb gyakorlatok során is, mint a felhúzás vagy egy nagy guggolás. A lélegzet visszatartása itt egy másfajta feszültséget hoz létre azzal, hogy a nyomást a hasfalra helyezi. Következzen pár gyakorlat!


https://player.vimeo.com/video/248780255

/A shape.com, breakingmuscle.com és gentlemangrappler oldalak ide vonatkozó cikkei alapján összeállította az ellenfelem.hu/

ACB JJ 10 - A gigászok csatája

Nem bánt csínján a sztárokkal az ACB (Absolute Championship Berkut) a következő profi jiu-jitsu rendezvényén!


A gálát szervező csapat konkrétan belemarkolt a "legnagyobb sztárok" kalapba, majd beleszórta őket az ACB JJ 10 elnevezésű gála programjában. Hogy kikről is van szó? A következő néhány sorból kiderül!


Érezhető volt, hogy valami nagy dolog készül az ACB háza táján, mert az elmúlt hónapban hetente jelentették be a nagyobbnál nagyobb nevek a szerződésük aláírását. Hab a tortán volt Braulio Estima visszatérése!


https://www.instagram.com/p/Bcs5hvxn5WX/?hl=hu

Ahogy látható, elég sajátságos módját választotta a bejelentésnek az idén 38 éves "mágus". :D


Ahogy a bejegyzésben is olvasható január 26-án tehát Braulio is tatamira lép Sao Paulo-ban, ahol nála jóval fiatalabb Rudson Mataus-tól, aki tavaly vehette át fekete övét Caio Terra-tól.


A Brazíliában megrendezésre kerülő gálán 15 superfight és 2 címmérkőzés is helyet kap majd. Az est főmérkőzése a Luiz Panza vs Joao Gabriel Rocha összecsapás lesz. Ha már annyi szó esett róla, akkor tekintsük át a teljes programot!


Luiz Panza vs Joao Gabriel Rocha /címmérkőzés/

Augusto Mendes vs Paulo Miyao /címmérkőzés/

Marcus Almeida vs Mahamed Aly
Leandro Lo vs Otavio Sousa
Marcio Andre vs Lucas Lepri
Erberth Santos vs Adam Wardzinski
Claudio Calasans vs Patrick Gaudio
Romulo Barral vs Arnaldo Maidana
Yuri Simoes vs Abdurakhman Bilarov
Braulio Estima vs Rudson Mateus
Mikey Musumeci vs Rafael Barata
Gabriel Lucas vs Ricardo Evangelista
Marcelo Mafra vs Luan Carvalho
Rodrigo Cavaca vs Igor Silva
Thiago Sa vs Josh Hinger
Osvaldo Moizinho vs Nicollas Welker
Lucas Rocha vs Rodrigo Caporal

A földharc és brazil jiu-jitsu kedvelőinek e neveket olvasva mondhatni, hogy összeszorul a szíve, hiszen egy igazán húzós kártyát sikerült összeállítaniuk az ACB menedzsereinek. A "hiányzókról" nem is beszélve, hiszen aláírt a szervezethez Keenan Cornelius, Bruno Frazatto és Rodolfo Vieira is!


Gyanítható tehát, hogy nem lesz az egyetlen mega-rendezvény a szervezettől a 2018-as évben!

 

 

 

Mentalitás - Gennady "GGG" Golovkin

GGG! Számtalan szakmai, sportpszichológiával, coachinggal, mentalitással foglalkozó cikkünk mellé itt egy újabb, remek anyag, a nagyszerű Gennady Golovkin jóvoltából!

GGG

A testem emlékezik. Minden alkalommal, minden meccs előtt, a testem emlékezik rá, hogy mit kell tennie.


Minden meccs előtti nappal nagyobbá válik. Egyre nagyobbá. A küzdelem éjszakájáig, amikor Gennady Golovkin GGG-vé változik a ringben.


Ahogy harcolni készülök, a testem és szellemem is a ringbe lépésre készülnek. És amikor belépek oda, olyan leszek, mint egy cápa az óceánban. Ha az óceánba lépsz, a cápa tudja. Otthon van. Ugyanezt érzem a ringben… Csináljuk!


A testem ismeri az érzést. Amikor valamit nagyon akarsz. Vágysz az érzésre, amíg nincs ott, előtted. Néha egyszerűen csak harcolni akarok. A tested egyszerűen akarja. Néha egyszerűen le akarod rombolni az ellenfeled, hogy megmutasd, többet tudsz, jobb vagy. Meg akarod verni, hogy megmutasd, képes vagy rá.


Gyerekként ugyanezt mondta a testem: „Harcoljunk! Csináljuk!”


A testem emlékezik, minden alkalommal. És mielőtt a ringbe lépek, csak egy pillanatra, de az első meccsemre gondolok. Jó emlék. Egy gyors kiütés, az első menetben. Mindenki lenyűgözőnek talál. Egy, kettő, három – kiütés! Erre gondolok. Egy, kettő, három – kiütés.


GGG-ként lépek be és cápává válok. Ez az, ami úrrá lesz rajtam. És a testem emlékszik rá, mit kell tennie.


GGG jobb horog

Mindenből a legjobbat akartam megtalálni – a legjobb edzőt, szerződést, ellenfeleket. Először Németországban, majd Amerikában kötöttem ki. Több termet is megnéztem. Aztán találkoztam Abel Sanchezzel a termében. Nem igazán beszéltük egymás nyelvét, de a boksz nyelvén mindketten értettünk.


Láttam, hogy ért a bokszhoz, komoly ember és rögtön úgy voltam vele, hogy bármit is mondott, hogy csináljam, nem ellenkeztem. Felnézek rá.


De még mindig nem szeretem a bokszot.


Ez a munkám, az életem. A rajongója vagyok. De nem szeretem. Láttatok elég meccset. Ki szerethetne valamit, ami ennyire brutális? De jó vagyok benne. Ez a munkám és keményen dolgozom. Könnyű pénz.


Szeretem a csapatom, az életem. Tudom, ki az a bokszoló, aki kell, hogy legyek. Tudom, hogy GGG-vé kell válnom. De ezt nem szeretem.


A családomat szeretem. Apának lenni nehezebb, mint bokszolni. És én apa vagyok, ameddig nincs itt az ideje, hogy munkába menjek. Vissza a hegyek közé, melyek a hazámra emlékeztetnek.


Vannak jó emlékeim és rosszak is.


Mindenre emlékszem.


Aztán megszólal a meccs kezdetét jelző gong és minden elszáll. És ezekre a pillanatokra ismét GGG vagyok. Egy cápa az óceánban.


https://youtu.be/ifSfSmREBbM

/A The Players Tribune-on megjelent, GGG saját maga által írt cikke alapján - ellenfelem.hu/