Heti összefoglaló

Edzés miatt lemaradtál egy fontos hírről? Nem volt időd végigolvasni? Ebben segítünk most Nektek. Összefoglaljuk számotokra egy írásban a hét fontosabb híreit, tartalmait, amik az ellenfelem.hu-n megjelentek, hogy ne kerülje el figyelmed egyetlen fontos esemény sem a magyar küzdősport világából! A hivatkozásokra kattintva a témákhoz kapcsolódó cikkeinket olvashatjátok.


IMG_0866

 Ugyan, még az előző héthez tartozott, de hírt adtunk arról, hogy oldalunk elérte az ezredik követőt a facebook oldalunkon, és ezzel párhuzamosan bejelentettük, hogy ősztől indul az ellenfelem.hu tehetségkutatója, melynek végén felkészülten állhatnak a győztesek a profi karrier küszöbén.


A hét kezdetén ökölvívónk, Könnyű Richárd bronz érmének örülhettünk a nanjingi Ifjúsági Olimpián. Hétfőn kezdődött a Judo VB Cseljabinszkban, mely egyben olimpiai kvalifikációs verseny is volt, a magyar válogatott 13 versenyzővel vágott neki az útnak. Cselgáncsozóink küzdelmeit egész héten nyomon követtük. A legeredményesebb versenyzőnk a 90 kg-os kategóriában versenyző Tóth Krisztián volt. A KSI SE 20 éves versenyzője a dobogó második fokára állhatott. Ezúton gratulálunk neki még egyszer!


Fontos témánk volt szintén az elmúlt hét első napján a sambo, melynek történetéről és hazai helyzetéről Papp Imre, a Szakszövetség elnökének összeállítását olvashattátok.


Beszámoltunk arról, hogy pályázat útján a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által meghirdetett birkózó táborban vehettek részt a székesfehérvári kemposok.


A heti interjúnk alanya ezúttal a születésnapos Soltész László volt, akivel többek közt idei eredményeiről és terveiről beszélgettünk.


solteszlaci_resized


Egy hosszabb írást közöltünk Eddie Bravo-ról. Megosztó személyiség, mind a szakmában, mind a magánéletben, eredményei azonban magukért beszélnek. Többek közt barna övesként subbolta Royler Gracie-t, ami azóta is tüske a Gracie család szemében. Több olyan technika megalkotója, melyeket az MMA-ban is nagy sikerrel alkalmaznak tanítványai. Az utóbbi két hónapban négy tanítványa négy győzelmet söpört be a UFC-ben (Ben Saunders, Tony Ferguson, Alan Jouban, Kelvin Gastelum).


Pénteken Kiss László edző jóvoltából bemutatkozott oldalunkon a Grizzly Grappling Team.


A szakmai tippek és írások mellett fontosnak tartjuk a mentális felkészülést és fejlődést is, hisz' ez is elengedhetetlenül fontos része annak, hogy valaki valaki jó sportolóvá és harcossá váljon. Ennek okán minden délelőtt igyekszünk motivációs idézetekkel, gondolatokkal segíteni benneteket. A héten ez volt a legnépszerűbb:


e_id

Videós tartalmak közül - a számunkra is oly kedves - Tóth Krisztián ipponja volt általatok a legkedveltebb, mely a külföldi judos oldalakon is sok kedvelést gyűjtött be. Itt nézhetitek meg újra:


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=c6fi_Tu3bsc&w=560&h=315]

 

Kövessetek minket a következő héten is!


ellenfelem.hu - A harcos közösség


Phuket Dreaming - I. rész

A phuketi álmodozás. Egy különleges atmoszféra, a direkt MMA harcosok képzésére szakosodott Phuket Top Team, - mely a tradícionális Muay Thai vonal mellett bjj, boksz, de még submission wrestling-et és K-1-et is felvonultat kínálatában -, a levegő, a víz, a színvilág egy igazán nem evilági környezetet biztosít az álmoknak. S legyen szó új álmok álmodásáról vagy meglévők megerősítéséről, a thaiföldi Phuket Top Team azon helyek egyike, mely igazán alkalmas a képzelet valóságba történő átültetésére. A videóban edzést, személyes történeteket, küzdelmeket, győzelmet és vereséget egyaránt láthatunk egy igazán nem mindennapi tálalásban.


Jó szórakozást!

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=pZj6eujAbE0?feature=player_detailpage]

Bemutatkozik a Grizzly Grappling Team

Baráti hangulat, magas szakmai színvonal. Röviden így lehetne bemutatni a Kiss László vezette Grizzly Grappling Team-et. Mint ahogy az ő példájuk is mutatja, a sikerek alapjait érdemes e két fogalomra építeni. Habár a "recept" csak így leírva tűnik egyszerűnek. A kitartás és a szorgalom neveli ki az eredményeket.


ggt

Következzék Kiss László bemutatkozása:




"Alig múltam 22 éves, mikor a csapatot alapítottam egy maroknyi birkózóból és cselgáncsozóból. Akkor még mindössze 17 főt számláltunk :) Viszont gyorsan terjedt a hírünk, mivel mi voltunk az első olyan csapat, ahol kizárólag földharccal foglalkoznak. Viszonylag hamar meg is ugrott a létszám, viszont ügyeltünk arra, hogy ez ne menjen az edzések minőségének rovására.


Szerettem volna egy teljesen új szellemmel rendelkező csapatot létrehozni - cselgáncsozóként megtartottam a fegyelmet az edzésen, viszont az egyéniségnek is teret engedtünk. Ennek eredménye az lett, hogy egy nagyon szoros baráti kötelék alakult ki a csapaton belül, ami javította az edzéseken nyújtott teljesítményt is.


Annak, hogy mindenki a saját stílusában edzhet és nincs ráerőszakolva az edző saját stílusa, hamar meg is lett az eredménye: már az első évben letettük a névjegyünket a versenyeken. Nagy Bálint, Pataki Imre, Hunyadi Máté, Nagy Péter, Kiss Attila, Molnár Imre, Fekete Dániel, Fülöp Dávid, Asztalos Endre minden versenyen a dobogóra álltak, ezzel is példát mutatva a csapattagoknak. Alig 2 éves volt a csapat, mikor 2012-ben a Grizzly Grappling Team első lett a Magyar csapatbajnokság No-gi kategóriájában!"



bocsokok

"Természetesen a fejlődés nem állt meg - éreztük, hogy elérkezett az ideje annak is, hogy elindítsuk a gyerek szakosztályt (ők lettek a Grizzly Bocsok). A nevelés lényege ott is ugyanaz maradt: "tiszteld az ellenfeled, de inkább ő kapjon ki, mint te" :) A csapat főleg NoGi kategóriában versenyzik. Fekete Dániel idén NoGi 84 kg válogatott lett és ő fogja képviselni kis hazánkat a 2014 FILA Világbajnokságon is. Dani szorgalmával és tehetségével mindig példaértékű volt a csapat számára. Két versenyzőnk - Molnár Imre és Nagy Péter - Gi kategóriában is képviselik majd a csapatot. Szeretem ezt a csapatot, szeretem minden edzését és minden versenyzőjét. Büszke vagyok rá, hogy ide tartozok!"



Bemutatnád Te is a csapatod? Várjuk jelentkezéseitek itt vagy a Facebookon.

Eddie Bravo - Profil

10thplanetlogo

Bevezető

Hős, csaló, zseni - sok mindent mondtak és mondanak Eddie Bravo-ra. Tény az, hogy legismertebbé tán saját Jiu-Jitsu stílusának létrehozása tette, valamint a 2003-as, barna övesként aratott győzelme Royler Gracie fölött. Legutóbbi meccse a Metamoris 3-on Royler ellen döntetlennel végződött, azonban egyfajta bizonyíték, győzelem volt ez mégis. Erről bővebben később.


Eddie volt már minden - tizenéves kora óta zenekarokban játszott, többet maga alapított, de volt már dj sztriptíz bárban és nyolc évig az UFC szakkommentátora is.


Kezdetek

Az idén 44 éves Eddie Bravo tinédzser-korában már speed metal bandákban dobolt, aztán jött a goth/electronica korszak, industrial dolgok. Nagyon szerette a korai Nine Inch Nails-t, a rap-ben pedig nyitottsága, közvetlensége fogta meg, de a zene egyáltalán nem. ’91-ben már saját bandája volt. Különböző zenekarok és hányattatások után került Hollywoodba, ahol is évekig dolgozott dj-ként különböző sztriptíz-bárokban. Ugyan rock-sztárnak készült, de valamiből a számlákat is fizetni kellett.


Küzdősportok

Bravo belátta, hogy az életmódja mellett szüksége van valamire, ami formában tartja Először konditeremmel próbálkozott, de a gyakorlatokat unalmasnak és értelmetlennek találta. Ugyanazon a napon, amikor csatlakozott, ki is lépett. Hatalmas Bruce Lee rajongóként nőtt fel, de mivel Jeet Kune Do iskola sehol nem volt, így karatézni kezdett.


Egy szép napon aztán jött a 16 fős tornát bemutató UFC 2. Mikor Royce az utolsó ellenfelét is kopogtatta, Eddie döntött. Keresett egy iskolát és elment egy edzésre. Azonban meglepetés érte, mert ez Ju-Jutsu volt, nem pedig, amit ő keresett. Szerencsére hamar felvilágosították és tudtára adták, hogy amit ő keres, az a Brazil Jiu-jitsu és bizonyos Machadok nem messze onnan tanítják is.


Felkereste hát a Machadokat, de az edzés túl drágának bizonyult. Végül is talált egy Jeet Kune Do iskolát a közelben és inkább oda iratkozott be. Heti kétszer járt JKD edzésekre, majd amikor jobb időbeosztást kapott a munkahelyén és jobban kezdett keresni, már meg tudta engedni a bjj-t is. A JKD-t eleinte nem akarta feladni, ezért a Jiu-Jitsu-t a meglévő edzések mellé vette fel, heti egy alkalommal. Két és fél évig ment ez így, de a heti egy edzés egyszerűen nem elégítette ki igényeit.


Saját stílusa megértéséhez egyébként elengedhetetlen a Machado-szál. Mestere, Jean-Jacques Machado egy fejlődési rendellenesség miatt a bal kezén csak egyetlen hüvelykujjal rendelkezik. Emiatt amikor a bjj-t tanulni kezdte, nem tudott hatékonyan fogásokat alkalmazni a Gi-n és ún. alsó és felső horgokkal (under/over hook) kényszerült irányítani ellenfeleit. Jean-Jacques-ból egy nagyon jó Gi grappler lett, de NoGi-ben igazán az elithez tartozott. Három ADCC útján egy aranyat és két ezüstöt hozott el.


Royler és az ADCC

Eddie gyors ütemben szedte magára a tudást és hamar versenyezni kezdett. Sokat kísérletezett különböző technikákkal, így a birkózásból átvett guillotine-val is, amin módosítva azt hatékonyan tudta alkalmazni a bjj tornákon is. A brazilok ezt „Twister”-nek nevezték el, Eddie-ről pedig egy egész dokumentumfilm készült, ahol válogatva láthatjuk azon meccseit, melyeket ezzel a technikával nyert meg. De a versenyeken végrehajtott kísérletekből és egyéb megfigyeléseiből nőtte ki magát az ún. Rubber Guard is.


rogan-bravo-machado


Bravo 2002 vége felé indult az ADCC-re kvalifikáló Észak Amerikai tornán, amit nemcsak, hogy megnyert, de egy kézpénzes bónuszt is hazavitt, amit az est legtechnikásabb versenyzőjeként ítéltek oda neki. Ennek eredményeként 2003-ban Sao Paulo-ba utazott és az ADCC 65 kg-os kategóriájában indult a versenyen.


Első meccsét Gustavo Dantas ellen vívta. itt Eddie RNC-vel nyert. Következő ellenfélnek a ’90-es évek egyik legnagyobb bjj sztárját, Royler Gracie-t kapta, aki ekkoriban négyszeres világbajnok volt és kétszer az ADCC-t is megnyerte már. Royler ellen még egy pontot se sikerült senkinek szereznie addig az ADCC-n.


Bravo meglepte Gracie-t és sikerült egy háromszöget felraknia. Szinte a lehetetlent hajtotta végre. Annyira nem számított senki sem az eredményre, hogy amikor kezdtek komolyra fordulni a dolgok, a többi meccsről egyszerűen elfordult az emberek és a tv stábok figyelme. Eddie Bravo lett az első amerikai, aki egy Gracie-t kopogásra tudott kényszeríteni. A helyi sajtó nem írt róla, de a Gracie magazin ADCC-száma is mélyen hallgatott győzelméről.


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=dhRmnNXviWQ?feature=player_detailpage]

A tizedik bolygó születése

A Royler felett aratott győzelme lökéshullámokat küldött szét a bjj világában és szinte azonnal egyfajta sztár-státuszba emelte. Az Államokba visszautazva megkapta fekete övét Jean-Jacques Machado-tól, ő pedig látva a lehetőséget, saját iskolát nyitott. Ez lett a 10th Planet Jiu-Jitsu.


Szerette volna az általa kikísérletezett pozíciókban rejlő lehetőségek világát felfedezni, de megszállott MMA rajongó is volt. Az első hét UFC-t egy kazettára préselte és a hat-hétórányi anyagot számtalanszor megnézte. Egy nap az anyagot még a munkahelyére is magával vitte... A lányok nem örültek. Ahelyett, hogy az ügyfelek velük foglalkoztak volna, mindenki - még a managerek és a biztonságiak is - a kemény meccseket nézte a nagy képernyő előtt állva.


Az első iskolát Hollywoodban a Legends MMA teremben nyitotta, ahol aztán a technikák rendszerbe foglalásának komolyabban nekiesett. A stílus sarokkövei a flexibilitás, a szokatlan pozíciók az ellenfél irányítására és subolására. Az egyik központi elem a 'rubber guard', ami a lábakon alkalmazott fogással történő irányító-pozíció.


DannyMitchellRubberGuard

A rubber guard az ún. high guardból jön, azonban Bravo olyan módon foglalta rendszerbe, ahogy előtte még senki. De az Ushiro-Gesha Gatame-t is átalakította az ún. „Twister Side Control”-ba, ez pedig szintén egy központi elem lett a növekedésben lévő stílusában. Maga a pozíció létezett a Judo-ban, de Bravo és tanítványai olyan módon alakították át és foglalták rendszerbe, ahogy a Judo soha.


Eddie Bravo első fekete-övesét 2009-ben avatta, Denny Prokopos személyében, aki az IBJJF No Gi világbajnokságon aztán bronzérmet szerzett. De több MMA harcos is megfordult vagy edz nála – Shinya Aoki, Ronda Rousey, George Sotiropoulos, Dan Hardy, Ben Saunders, hogy csak egy pár nevet említsünk.


UFC

Még Jean-Jacques Machado-nál találkozott valakivel, akit Joe Rogan-nek hívnak. Rogan a UFC kommentátora lett és segíteni tudott Bravo-nak is, hogy állást kapjon náluk. Nyolc évet húzott le a UFC-nél és végül egyéb teendői miatt maga lépett ki. A több mint 30 iskola, a család, gyerek, zenélés, szemináriumok mellé egyszerűen nem jutna már ideje másra. Mindenesetre a UFC-s munka kapcsán az első sorból nézhette a sport evolúcióját. De azt is látta, ahogy a Jiu-Jitsu rohamosan veszíteni kezdett a dominanciájából.


Gi vagy NoGi?

Eddie-t mindig is az foglalkoztatta, hogy milyen a bjj-d akkor, amikor valaki nem bjj-zni próbál veled, hanem be akarja törni a fejed. Működik ilyen esetekben is? Már az UFC előtt is kételyei merültek fel, hogy a Gi ujjának rángatása vagy a Gi megragadása hogyan is fog segíteni az MMA-ban. Bizonyos aspektusok és megközelítési módok, technikák (pl. spider guard) egyszerűen a valóságtól elrugaszkodottnak tűntek számára. A Gi-re leginkább úgy tekintett, mint egy ősi Japán ruhára, amit a brazilok megtartottak. Úgy gondolta, hogy a Gi-nek nem kéne ott lennie, és a bjj túlságosan is erre hagyatkozik.


Érvek, ellenérvek

És hogy mi a válasza a felvetésre, hogy a legjobb bjj-sek, az ADCC bajnokok mind Gi-háttérrel rendelkeznek? Nos, legtöbbjük eleve Gi-ben edz, az iskolák 90-95%-a Gi-t oktat és csak NoGi iskola nincs is. Hatalmas tömegek edzenek Gi-ben, az ADCC-n mindenki Gi-ben kezdte, így persze, hogy a top emberek is a Gi-világából érkeznek. De ha a Gi-től jobb leszel, mintha nélküle edzenél, hogy lehet, hogy a világbajnokok ennyire eredménytelenek az MMA-ban? Ha a Gi technikailag képzettebbé tenne, Royce Gracie megverte volna Matt Hughes-t, aki soha se viselt Gi-t. Véleménye szerint a birkózók azért annyira sikeresek az MMA-ban, mert hozzá vannak szokva az ellenfél extra fogások nélküli irányításához.


Machado-val egyébként a mai napig jó barátok és Bravo mestereként tekint rá. Machado véleménye az, hogy a Gi fontos szerepe, hogy lelassítja az akciót kicsit, időt hagyva a tanulóknak a gondolkodásra és arra kényszeríti őket, hogy megtanulják a technikákat. Machado elmondása szerint mindig tudja, hogy ki az, aki Gi-ben is edzett, mert azok védelmén, akik soha sem láttak Gi-t sokkal könnyebben áthatol. A guard pass olyan gyorsan történik NoGi-ben, hogy nehéz ilyen sebesség mellett a guard megtartását komolyan elsajátítani, és több időre van szükséges ehhez.


Metamoris 3

Részletes technikai elemzést a cikk keretein belül nem adhatunk, azonban íme, a várva várt meccs, a visszavágó, mely 11 év várakozás után megtörtént. A meccs szabályainak furcsaságaihoz tartozik, hogy míg Eddie nem ragadhatta meg Royler nadrágját a szabályok szerint, Royler megfoghatta az övét. A ruházatban előre meg kellett állapodni és amikor Bravo felvetette, hogy esetleg változtatna, a Metamoris-t szervező Gracie-k ügyvédekkel hozakodtak elő.


Érdemes megfigyelni, hogy Royler-t Bravo többször átfordította, side controlba került, alkalmazni tudta az ún. "electric chair" (villamosszék), a "vaporizer" technikáit (mellyel hétszer recsegtette meg Royler térdét). Ezen utóbbi egészen biztosan lerombolta volna Royler térdét, ha ízületei nem lennének az átlagostól eltérőek ill. amennyiben Bravo-n nincs Gi nadrág, melybe Royler kapaszkodni tudott.


https://www.youtube.com/watch?v=K94_9FG4VNM

Végszó

Eddie Bravo életvitele, múltja, technikái és rendszere miatt továbbra is kritika tárgyát képezi bizonyos körökben. Azonban mára tanítványai és ő maga is annyit és annyiszor bizonyítottak, hogy már tagadhatatlanok érdemei és az, hogy a BJJ univerzumához ténylegesen hozzá tudott tenni. A 10th Planet Jiu-Jitsu egy kifejlett, külön Univerzum. Eddie Bravo pedig még egy saját, submission-only versenyt is létrehozott, EBI (Eddie Bravo Invitational) néven. A rendszer és technikák komplexitása miatt annak itt részletes bemutatására, jelen cikk keretei között nem vállalkozhatunk. Érdeklődés esetén későbbi írásokban tárgyalhatjuk bizonyos technikáit, pozícióit, azonban a Youtube-on, Eddie Bravo csatornáján vagy a 10th Planet Jiu Jitsu oldalán (http://www.10thplanetjj.com/) rengeteg információt lelhetünk.

Bjj tippek, trükkök - az öv megkötése

Ahogy bemutatkozásunkban írtuk, hasznos írásokkal, videókkal próbáljuk majd segíteni edzésmunkád, sérülésed utáni rehabilitációdat és még a helyes táplálkozáshoz is kapsz majd tanácsokat az oldalt segítő szakemberektől. Ezt a szellemiséget ill. célkitűzést követve jöjjön most egy újabb, segítő szándékkal közzétett videó a bjj "témakörében", melyben Rener Gracie azt fejtegeti, hogyan is kössük meg övünket. Elmondása szerint ez az egyik leggyakrabban feltett kérdés a hallgatók részéről. A videón Rener három különböző variációt mutat be, mindegyiket lépésről-lépésre lebontva.


https://www.youtube.com/watch?v=-shq5oDSCs4

Exkluzív interjú Soltész Lászlóval

solteszlaci_resized


Soltész László a Debreceni Pitbull Fighters vezetőedző-versenyzője mindkét oldalról igen tapasztaltnak számít hazai és nemzetközi szinten is. Laci birkózó alapokkal indult neki az MMA világának, versenysúlya 77kg és mára az egyik legtapasztaltabb, legprofibb magyar versenyzővé nőtte ki magát, aki jelenleg is birtokolja a különleges szabályrendszerben elnyert német WGL bajnoki övét és sikeresen vette az akadályt többek között Markus DiGallo ellen is. A világ bármely pontján megállja a helyét versenyzőként, de edzőként is keményen dolgozik. Leginkább azért, hogy hozzá hasonló tehetségek gondoskodjanak a magyar MMA jövőjéről. Születésnapja alkalmából készítettünk vele nemrégiben egy interjút.


Ellenfelem.hu: - Szia Laci! Először is nagyon boldog szülinapot kívánunk!


Soltész László: - Sziasztok! Köszönöm a köszöntést!


E: - Hogy alakul az éved eddig? Mesélj egy kicsit, hogy mindenki képbe kerüljön!


SL: - Ez az év jól sikerült, jól fel tudtam készülni a versenyekre, időben kaptam tájékoztatást a meccsidőpontokról is. Március, április, május hónapokban egy-egy meccsem volt. Kettőt idő előtt tudtam hozni, a harmadikat pontozással elvesztettem, majd jött az aktív pihenés és kezdtem újra a felkészülést az őszre. Konkrétan nincs meccsidőpont, viszont ha beesik valami, az sem fog váratlanul érni.


E: - Hogy látod ennyi év után a hazai helyzetet? Változtak a dolgok? Milyen irányba?


SL: - Ami a menedzselést illeti, sajnos eddig nem nagyon van változás - még mindig komoly hiányosságokat tapasztalni. Ami a harcosokat illeti, technikailag egyre képzettebbek az emberek. Ez egyrészt köszönhető a sport fejlődésének, másrészt meg amit mi nehézkesen összeszedtünk tudást, tapasztalatokat, azt viszonylag könnyen-készen továbbítjuk a feltörekvő generációnak.


E: - Milyen most külföldön? Mik a legnagyobb különbségek, mi adja a legnagyobb kontrasztot összehasonlítva azzal, ami itthon van?


SL: - Külföldön is meg kell dolgozni a sikerért, ott sincs minden teremben kiváló edző, millió szponzor, viszont aki komolyabb szintre jut, arra jobban felfigyelnek és építik a karrierjét. Arányosan, szintjükhöz képest kapnak ellenfeleket és van idejük felkészülni a versenyekre. A többi persze a versenyzőn múlik. Ezzel szemben itthon nincs igazán karrierépítés. Ha van felkérés meccsre akkor sok edző és menedzser rögtön odadobja a tanítványát, nem törődve azzal, hogy korai neki az a meccs vagy esetleg nincs idő rendesen felkészülni. Ezzel az egészségét és a további karrierjét is kockáztatják, feleslegesen.


E: - Véleményed szerint mit kéne változtatni, mihez kéne nyúlni elsőként, hogy a pozitív változások útjára léphessünk itthon?


SL: - Elsősorban, amit villámgyorsan megtehet a magyar edző/menedzsment, hogy mérlegeli a meccsvállalásokat, a versenyzőknek is reális képet adnak a képességeikről, aktuális szintjükről. Itt is el kellene kezdeni a karrierépítést; míg más országokban a versenyzőknek karriert építenek, addig bennünket csak arra "használnak", hogy karriert csináljanak harcosaiknak. Ezt az állapotot kellene felszámolni. Ne csak eszközök legyünk! Sajnos nagyon fel van hígulva az MMA állomány itthon, sok a szakmai háttér nélküli klub. Talán, ha ismertebb lesz az MMA minden szeglete akkor a laikusabbak is különbséget tudnak tenni, minőségi és bóvli klubok között, ami visszaszoríthatná a minőséget nélkülöző, mondvacsinált klubokat.


E: - Mik a legnagyobb tévhitek szerinted a külföldön történő edzéssel, versenyzéssel kapcsolatban?


SL: - Kint sem edzenek másképp. Körülbelül hasonlóak a módszerek. Azok az eszközök, amiket használnak, itthon is megtalálhatóak vagy könnyen beszerezhetőek bármelyik edzőterem számára. De az edzők sem varázslók. Egyedül, ami előre haladottabb, az a mentalitás, a nyitottságuk. Jobban összejárnak edzeni, egy edzésen több a minőségi edzőpartnerek száma, így jobban tudnak fejlődni, hamarabb tudnak magasabb szintre jutni. Kint több a rendezvény is, így aki magasabb szintre kerül, jobbak lesznek a lehetőségei. Aki átlagos szinten vagy alatta van, ott sem tud érvényesülni. Aki az itthoni mezőnyt se képes megverni, ne gondolja, hogy kint előrébb tartana!


E: - Mik a terveid, a kilátások az év hátralévő részére?


SL: - Mindenképpen szeretnék még legalább egy nemzetközi meccset MMA-ban, meg persze elindulok más szabályrendszerű versenyeken is (pl. grappling, bjj, amire a felkészülés hozzájárul a földharc-képességek fejlődéshez). Mindenkinek csak ajánlani tudom az ilyesmit, hiszen versenyre csak versennyel lehet igazán készülni.


E: - Mi az, amit még feltétlenül el szeretnél érni a sportban és mi jön utána?


SL: - Remélhetőleg sikerül egy jobb szervezetbe bekerülni, ott lépegetni a ranglétrán felfelé, aztán meglátjuk, hogy mire lesz kapacitásom. Szeretném segíteni közben az új generáció fejlődését, akár szakmailag, akár edzőpartnerként. Egy jó menedzsmenttel nagyot fejlődne a hazai MMA, mert emberanyag van, szakmai tapasztalat is egyre szélesebb és megtalálja az, aki nyitott szemmel jár!

Kemposok a birkózó-táborban

kemposok-a-birkozotaborban

Augusztus hónapban a Gáncs Ferenc 4. danos mester által irányított székesfehérvári Zen Bu Kan Kempo SE 15 sportolója vett részt a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által meghirdetett birkózó táborban. Az Erzsébet-tábor programba pályázat útján kerültek be a fehérvári kempos gyerekek, és a program keretében kedvezményesen vehettek részt, az 1 héten át tartó táborban Zánkán.


"A birkózó tábort Komáromi Tibor világbajnok és olimpiai ezüstérmes birkózó vezette, az edzéseket ő, illetve az ország különböző részeiről érkezett, elismert utánpótlásedzők irányították.


Napi két edzésen vettek részt a fiatalok, az edzésekről elmondható hogy nagyon színvonalasak voltak és nagyon jó hangulatban teltek. A délelőtti edzések technikai jellegűek voltak, olyan földre-viteleket, átfordításokat tanultak a gyerekek, amit a kempo szabályrendszerben is alkalmazhatnak. A délutániak tréningek főleg állóképességi, erőnléti illetve ügyességi gyakorlatokból álltak és az edzők alaposan megizzasztották a srácokat.


Úgy gondolom, hogy a tábor nagyon hasznos volt a résztvevő kempos gyerekeknek és az őket kísérő edzőknek is, rengeteg technikát, gyakorlatot, edzésmódszert sajátíthattunk el.


A birkózó csapatnak ezúton is köszönjük, hogy ilyen barátian fogadtak minket, akik egy másik stílusból érkeztünk, köszönjük a remek edzéseket és reméljük jövőre ugyanitt találkozunk."


Az ellenfelem.hu köszöni Polgár Tamásnak beszámolóját! Szintén csak remélni tudjuk a legjobbakat és kívánjuk, hogy jövőre is el tudjanak menni a táborba, valamint egyéb jó lehetőségek is adódjanak számukra!

A Sambo eredete és hazai története

Sambo, azaz teljes orosz neve: "Samozashita Bez Oruzhiya", a "fegyver nélküli önvédelem" orosz tudományát a XX. század első éveiben alapították.


Ez, egy teljes egészében tudományos kutatás, fejlesztés eredményeként kialakult stílus. Az akkori Szovjetúnióban létező különböző, többnyire birkózó stílusok (pl.: a kazah kurash, a moldáv trinte, az örmény kokh), és a versenyzések előtti judo technikái adják a vázát. Alapos gondossággal megvizsgálták a világ összes akkor ismert küzdősportját, ezzel lehetővé téve hadseregük közelharci szisztémájának gyarapítását.   Természetesen azóta is alakult, változott a rendszer.


1918-ban Lenin létrehozta a "Vseobuch"-ot, a Vörös Hadsereg kiképzéséért felelős testületet. Lenin akkori segédje, Joszeb Dzsugasvili (Sztálin), a későbbi Vorosilov marshallt bízta meg a harci módszerek kutatásával. Ő pedig a "Dynamo" csapatot alkotta meg a feladat végrehajtására.


sambo_2

A "Dynamo" tagjai voltak a Sambo megalapítói. Név szerint: Anatolij A. Kharlampiev, Viktor A. Spiridinov, Vasilij Sergejevich Oschepkov, Ivan Vasilyev. Egy közülük, Vasili Oschepkov, judot, karatét oktatott a Vörös Hadsereg elit erőinek a Vörös Hadsereg Központjában . Megszerezte a judo megalapítójától, Kano Jigoro-tól a „nidan”-t, a második fokozatú fekete övet, és egyike volt az első idegeneknek (külföldieknek), akik judo-t tanultak Japánban és Kano filozófiáját alkalmazta az új szovjet művészet megalapozásához. Oschepkov kiváló baráti viszonyt alakított ki Jigoro Kano-val. A Kodokanra is felvették 1911. október 29-én. Oroszországba visszatérve a Moszkvai Fizikai Kultúra Intézetben, illetve a Központi Vörös Hadsereg Házban kezdte az oktatást. Míg Oschepkov Japánba, Kharlampiev az ország nyugati, déli részeire utazott az ősi, törzsi módszerek felkutatására, Spiridonov pedig Mongóliába és Kínába ment ugyanezzel a céllal. A folyamat tíz évig tartott.


Spiridonov neveltetésében az orosz harcművészet őshonos stílusai nagy szerepet kaptak.  Spiridinov szerint: "Lehetetlen csak egy rendszert használni önmagunk védelmekor. Minden hasznos módszer alkalmazása szükséges." „Könnyű stílusa” azon a tényen alapszik, hogy az orosz-japán háború alatt elszenvedett egy szuronysérülést, minek következtében bal lábára megnyomorodott. Közösen remélték, hogy az orosz stílusok a Kano Jigoro jujutsu-jából származó technikák keresztezésével fejleszthetők új stílussá. Oschepkovot az 1937-es politikai tisztogatások során fejbe lőtték. Következő évben Spiridinov munkájának eredményeképpen 1938. november 16-án a sambo hivatalosan is a SZU nemzeti birkózó stílusa lett.
1966-ban a FILA ( Nemzetközi Amatőr Birkózó Szövetség ) a sambot a harmadik nemzetközi birkózó stílusként ismerte el és 1980-ban a moszkvai olimpián bemutató sportág volt, de csak ezután alakult a legnagyobb önálló világszervezete a FIAS. Ez a szervezet rohamosan fejlődik, és nagy munkát fektet a Sambo térhódítására világszerte. Működik a sportágban két „kisebb”, jelentős szervezet, az ICSU (International Combat Sambo Union), székhelye: Riga, Lettország, és a World Combat Sambo Federation, moszkvai székhellyel.


sambo_4

A stílus hazai története


2007-ben jutott el Magyarországra a Sambo, miután egy korábbi sportkapcsolat révén Papp Imre, a Hungarian Top Team Thai-boksz harcosa, és Barta Zoltán 3. danos Judo mester figyelmét felhívták a rendszer hatékonyságára, mely nagyon megtetszett nekik. A magyar versenyzők a nekik szokatlan szabályok ellenére is  elhatározták, hogy megteremtik a hazai meghonosításhoz szükséges körülményeket, és több Magyarországon elismert  harcművészt  hívtak  segítségül. Ez az év a „kapcsolatteremtés” éve volt.  Martin Clarke rengeteg információval és tudásanyaggal segített, és az amerikai szövetségtől vizsgaanyag is érkezett, melynek eredményeként a Készenléti Rendőrség edzőtermében elkezdődött a  technikai gyakorlás.


2008. végén hivatalosan is bejegyzés alatt állt, majd  megalakult a Magyar Sambo Harcművészeti Szakszövetség, négy magyarországi harcművészeti klub közreműködésével. (Papp Imre: Elnök, Barta Zoltán: Alelnök) Továbbá, Martin Clarke, a Brit Sambo Szövetség elnökének ajánlásával, és támogatásával a FIAS (Federation of International Amateur Sambo) világszövetség elnökével is felvették a kapcsolatot.


 2009-ben, az Ukrán Combat Sambo Szövetség és a Magyar Szövetség között is történt személyes kapcsolatfelvétel Ungváron. Ekkorra sikerült jó kapcsolatot teremteni több országos szövetséggel.


2010-2011- ben a hazai sambo versenyzők több, más stílusok által szervezett országos rendezvényen sikeresen indultak. Ugyanebben az évben az Osztrák Nemzetközi bajnokságon több érmet sikerült szerezni.


2012-ben az Orosz szövetség meghívására Moszkvába látogatott a vezetőség, ahol megbeszélést folytattak (az Európa bajnokság keretében) a Magyar Szövetség jövőbeli tagságáról az Európai Sambo Szövetségben. Ebben az évben már a Szlovák nemzetközi bajnokságon is sikeresen szerepeltek sportolóink (5 versenyző, 5 érem), és azóta minden évben szerepel hazai versenyző az Európa és Világbajnokságon, illetve Világkupán, egyelőre csekély külső segítséggel.


Eddigi legnagyobb nemzetközi helyezés:




  • Eszes Áron 74kg, Combat sambo Világkupa 5.hely, Moszkva, 2013

  • Foltin Ottó 90kg, Combat sambo Világkupa 5.hely, Moszkva, 2013


2013-óta a hazai szervezet teljes jogú tagja az európai (ESF) és a világszövetségnek is (FIAS). Ebben az évben, már az első országos sambo nap is meg lett rendezve (szept 28-án).


2014-óta a Közszolgálati Egyetemen, a Honvéd Zrínyi SE Sambo szakosztályában is lehet a sportágat gyakorolni. A hazai népszerűsítés eredményeként már több vidéki „bástya” kialakult (Győr, Tamási) és a Szervezet igyekszik több város felé nyitni.


A Szövetség több bemutatóval, hétvégi szemináriummal igyekszik népszerűsíteni itthon a sportágat. Első nagyobb hazai rendezvény Csopakon, Szeptember 6.-án lesz a „Heppiend” fesztivál keretében, mely egy „Beach sambo” torna, ahol homokon és nem páston küzdenek meg egymással a versenyzők. Ez lesz az első ilyen torna Európában.


sambo


További tervezett hazai programokon való részvétel:




  • TEK küzdősport gála

  • Fitparádé

  • Sambo Magyar bajnokság


A Magyar Sambo Harcművészeti Szakszövetség honlapján több információi is elérhető: www.hungariansambo.hu


Köszönjük Papp Imrének a Szakszövetség elnökének az összeállítást!

Judo VB Cseljabinszkban

valogatott2014vbkeret
A legjobb judósaink a hétfőn kezdődő világbajnokságra készülnek, Karakas Hedvig és Krizsán Szabolcs is éremért megy az egyébként olimpiai kvalifikációs versenyre. Felnőtt judo válogatottunk mind a tizenhárom vb-indulója hamarosan útnak indul Szibériába.


„Régen volt ilyen, mindenki egészséges, nincs komolyabb sérülés, a hangulat bizakodó, és ehhez még hozzájárul az ifjúsági olimpián nagyon meggyőzően küzdő Gercsák Szabina aranyérme is – mondta Nagy András szakágvezető, aki Bíró Tamás szakmai alelnökkel egyetértésben egy érem és egy pontszerző helyezés megszerzését tűzte a csapat elé.

Ugyan több éremesélyes versenyzőnk is van, de a judo világbajnokságán igen sűrű lesz a mezőny, hiszen százhúsz ország hétszázötven versenyzőjét nevezték be. A férfiaknál öt súlycsoportban is betelik a hatvannégyes tábla, de lesz olyan női súlycsoport, ahol ötvennél is többen indulnak. Azért természetesen a kitűzötteknél jobb eredményekben reménykedhetünk, hiszen ott lesz és az első napon tatamira lép majd az olimpiai és vb-bronzérmes, kétszeres Európa-bajnok Csernoviczki Éva is. De egyre jobb formába lendül a Honvéd-Kipex vb- és Eb-bronzérmes versenyzője, az 57 kilós Karakas Hedvig is, aki a napokban nyilatkozta, úgy érzi, már megközelíti 2009-es formáját, abban az évben pedig jó néhány címet és érmet gyűjtött be.


A KSI SE kétszeres Európa-bajnoka, a 78 kilogrammos Joó Abigél idén négy nemzetközi tornán szerzett már érmet. Ő is éremesélyesként indul, s bár ezidáig nem volt kifejezetten szerencsésnek mondható világbajnokságokon történő szereplése, itt az ideje, hogy megszakadjon ez a sorozat.


A férfiaknál a 73 kilogrammos Ungvári Miklós, a válogatott korelnöke, a Közgép-Ceglédi VSE harminchárom esztendős judósa évek óta minden tornán éremesélyes. A 73 kilogramm lesz az egyik legnépesebb kategória a maga nyolcvan indulójával. Nem véletlen, hogy amikor szóba kerül a cseljabinszki mezőny, nevetve, félig-meddig viccelődve jegyzi meg: – Szerencsére nem kell mindenkivel küzdenem...”


Valóban, Egy éremért "csak" hat-hét győzelemre lesz szükség Cseljabinszkban...

vbnaptar2014_v1

Éremesélyesként indul még a Honvéd-Kipex judósa, a 81 kilogrammos Krizsán Szabolcs is. Az ő súlycsoportja is nagyon sűrű lesz, de a tavalyi, szép nemzetközi eredmények és az idei Európa-bajnoki harmadik helyezés joggal adhat okot a reménykedésre.


A 90 kilogrammban ott lesz még éremre esélyesként a KSI SE versenyzője, Tóth Krisztián is, aki egy hosszúra nyúlt rossz széria után – sérülést, szabályváltozást, súlybeállítást követően - visszaverekedte magát a legfelső szintre, az idén pedig már Európa-bajnoki bronzzal tért vissza.


De ott lesz még nehézsúlyú nagyágyúnk, Bor Barna is. Az Atomerőmű SE harcosa állt már világbajnoki dobogón, a 2011-es open-világbajnokságon, Tyumenyben.


Nagyon erős csapatunk van, de a mezőny is erős. Nehéz, komoly feladat áll a csapat előtt az esztendő legfontosabb versenyén, amely már az olimpiai kvalifikációs sorozat része. Tovább nehezíti majd valamivel a dolgokat a négy órás időeltolódás is.


A mérkőzések az IpponTV oldalán élőben nézhetőek majd. Az eredményeket itt lehet majd nyomon követni, de az okostelefont használók letölthetik a hivatalos mobil applikációt is, ami már elérhető az AppStore-ban és a Google Play Market-en is. A programmal követni lehet a menetrendet, versenyeket, a friss híreket és interjúkat.


iOS: https://itunes.apple.com/us/app/world-judo-bajnokságon-2014/id908677286
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vendetta.judo2014


vb-ermek

FRISSÍTÉS:

Bár Éva erőnyerőként kezdett és a román Ungureanu Monica ellen, majd a mexikói Carrillo Edna ellen is győzedelmeskedni tudott, a legjobb négy közé jutásért a kubai Laborde Maria Celia ellen nem sikerült akciót bevinnie és az intések döntöttek. Mivel Évának több is volt, így a kubai jutott a legjobb négy közé, Éva pedig a vigaszágon folytatta a küzdelmeket. Sajnos itt nem várt fordulat következett. Éva Alesya Kuznetsovával csapott össze és egy igen szoros, harcias küzdelmet láthattunk, azonban az egyik akciónál, két perc leteltével Éva lábra fogott, ami a szabályok szerint nem megengedett, ezért a bíró leléptette. Csernoviczki Éva ezzel a hetedik helyen zárta a küzdelmeket a VB-n.


csernoviczki-labra-fogott


 

FRISSÍTÉS #2:

A cseljabinszki Judo VB második napján a 66 kg-os Zámbori Bence és az 52 kg-os Maros Barbara lépett tatamira. Sajnos mindketten kikaptak az első mérkőzésen, ezzel pedig búcsúzniuk kellett az olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságtól. Zámbori a júniusi, Papp László Arénában rendezett Budapest Grand Prix-t megnyerő japánnal, Takaichi Kengóval találkozott, aki ipponnal győzött ellene.


Maros Barbara Tsolmon Adiyasambuuval, egy mongol dzsúdóssal került szembe, és ugyan pontot érő akciót egyikük sem tudott bemutatni, az intések miatt a mongol nyert.

FRISSÍTÉS #3:

Ungvári Miklós leszorítással nyert a Portugál Fernandes ellen, ezzel továbbjutott, de Karakas Hedvig is győzni tudott Türkmén ellenfele, Rushana Nurjovova ellen.

UngvariFernandes

FRISSÍTÉS #4:

A 68 induló között Ungvári ugyan két ippon-győzelemmel kezdett, ám utána egy hosszabbításba torkolló, aranypontig tartó meccsen kikapott a már szintén vb-bronzérmes orosz Musza Moguskovtól. Az akció nélküli mérkőzésen egy intés döntött, a bírók pedig sajnos Ungvárit látták passzívabbnak.


Karakas Hedvig a Türkmén ellenfele után a mongol Dorzsszurengijin Szumijat kapta, aki huszonöt másodperccel a vége előtt vazaarit érően eldobta, és innen már nem volt visszaút számára.


Holnap 81 kilogrammban az idei Európa-bajnokságon bronzérmes Krizsán Szabolcsnak szoríthatunk, aki a 2009-es Eb-második olasz Antonio Ciano ellen lép tatamira, Csoknyai László pedig az olimpiai ötödik helyezett amerikai Travis Stevens ellen kezd. Kemény a mezőny - ha nyernek, még mindig csak a legjobb 32 között lesznek.


FRISSÍTÉS #5:


Csoknyai László jól kezdett, első mérkőzését az amerikai Travis Stevens ellen megnyerte.


FRISSÍTÉS #6:


Sajnos Vér Gábor és Joó Abigél elbúcsúztak a küzdelmektől, azonban a KSI versenyzője, a 20 éves Tóth Krisztián ezüstérmet szerzett!


FRISSÍTÉS #7:


A 100 kilogrammos kategóriában induló Cirjenics Miklós és Fogasy Gergő, valamint a +100 kilóban indult Bor Barna is helyezetlenül zárt sajnos a Cseljabinszki olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokság egyéni küzdelmeinek zárónapján.

Könnyű Richárd bokszolónk az Ifjúsági Olimpia elődöntőjében!

konnyu-ablaikhan

Bár Tóth Richárd és Komor László egyhangú, pontozásos vereséget szenvedtek, Könnyű Richárd kitűnő boksszal, egyhangú pontozással 3-0-ra nyert mexikói ellenfele ellen 60 kilogrammban és ezzel bejutott az elődöntőbe a nanjingi Ifjúsági Olimpián. Könnyű a mai napon, hazai idő szerint 10:15-kor a Kazah Zhussupov Ablaikhan ellen megy majd. Szorítsunk neki!


A mérkőzést ITT követhetitek majd nyomon!


FRISSÍTÉS


Sajnos a kazah fiú mindhárom menetben jobbnak bizonyult a pontozóbírák lapjain, így a meccs egyhangú pontozással, 3-0-ra a javára dőlt el. Ricsi szépen helyt állt és egészen az utolsó menet utolsó pillanatáig keményen próbálkozott. Holnap a japán ellenféllel szemben még meg lehet a bronz! Hajrá!


eredmeny


FRISSÍTÉS #2


A másik ágon elődöntőben vesztes japán Go Hoszaka ellen Ricsi könnyedén nyert, ellenfele nem találta ellenszerét a kiválóan alkalmazott taktikai utasításoknak, így pedig Könnyű Richárd a 60 kg-os kategória III. helyezettje!

Kerüld el a sérüléseket! - A vállak bemelegítése

Mindannyiunkkal előfordul, hogy késésben vagyunk, csak beszórjuk a cuccainkat gyorsan a táskába, rövid leltárt tartunk, és indulás. Csúszva érkezés, gyors átöltözés, majd becsatlakozás a már esetleg futó edzésbe. Mi az ami ilyenkor legtöbbször lemarad? Igen, az alapos bemelegítés.


Az „eredmény” pedig nem maradhat el, jobb esetben csak 1-2, rosszabb esetben jó pár edzést csak a szőnyeg széléről nézhetünk végig.


vall

Természetesen nem csak a vállak bemelegítése a fontos, az edzés megkezdése előtt az egész testünket szó szerint fokozatosan kell „felmelegíteni”, és felkészíteni az edzésmunkára. Mindezt persze meg kell, hogy előzze a mentális ráhangolódás, a munka és a napi problémák hátrahagyása. Legjobb, ha már a teremig vezető úton fejben rávezetjük magunkat az előttünk álló tréningre. Jobban oda is tudunk majd figyelni, és a sérülés kockázatát is erősen le tudjuk csökkenteni.


Gyakori kellék az ugrókötél, mellyel egy szép kellemes tempóban fel tudjuk „rázni” a testet és szellemet. Majd következhetnek a végtagok szép sorban külön-külön, melyek közül tehát most a váll bemelegítéséhez adnánk néhány tippet, az alábbi videóban szereplő módszerek közül akár a saját edzésmunkátok kiegészítéséhez is találtok felhasználható gyakorlatot.


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=OENxC3bgAEs&w=560&h=315]

Ma kezdi küzdelmeit boksz-válogatottunk az Ifjúsági Olimpián!

nanjingboxifjolimp

Ma kezdheti meg küzdelmeit a második Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékok keretein belül az  ökölvívó válogatottunk a kínai Nanjingban, ahol is 60 férfi (10 súlycsoport), és 18 hölgy (3 súlycsoport) áll rajthoz a végső győzelem reményében.


Három magyar versenyzőnk is ott lesz, akik a szófiai kvalifikációs világbajnokságon, a várakozásokat túlteljesítve, kijutottak a távol-keleti ötkarikás eseményre. A három magyar induló: az Egri Sportiskola könnyűsúlyú versenyzője, Könnyű Richárd, a Ring SC Kaposvárt erősítő kisváltósúlyú Tóth Richárd, valamint a DVSC-s szuper-nehézsúlyú Komor László vághatott neki a nagy kalandnak, éspedig Dr. Kovács László szövetségi kapitány vezetésével.


A mai napon, 10:15-kor kezdődő küzdelmek során Könnyű a nagy tehetségnek tartott, de a vb-n egyszer már megoldott mexikói Zapeda Segura William ellen meccsel (magyar idő szerint 10:15-kor), Tóth a szófiában szoros csatában legyőzött török Avci Furkannal csap össze (14:00), míg Komor a hozzá hasonlóan vb-bronzérmes orosz Marat Kerimkhanov-val száll szembe (15:45).


A mai párosítások:


10:15 Zepeda Segura William (MEX) – Könnyű Richárd (HUN)

14:00 Tóth Richárd (HUN) - Avci Adem Furkan (TUR)

15:45 Komor László (HUN) - Kerimkhanov Marat (RUS)

A mérkőzéseket ITT követhetitek nyomon!

/A Magyar Ökölvívó Szakszövetség hivatalos weblapja nyomán/


FRISSÍTÉS:


Könnyű Richárd kitűnő boksszal, egyhangú pontozással 3-0-ra nyert mexikói ellenfele ellen 60 kilogrammban és ezzel bejutott az elődöntőbe a nanjingi Ifjúsági Olimpián!


Tóth Richárd sajnos egyhangú pontozással 3-0-ra kikapott a török Adem Furkan Avcitól a 64 kilósok selejtezőjében, így nem jutott be az elődöntőbe. A torna azonban még nem ért véget számára, ugyanis a játékok sajátossága, hogy az ötödik helyért is rendeznek mérkőzést.

Komor László plusz 91 kilogrammban szintén egyhangú pontozással 3-0-ra kikapott az orosz Marat Kerimcsanovtól, így nem jutott az elődöntőbe. Akár csak Tóth, ő is folytathatja még az ötödik helyért.

Judo - Junior OB Piliscsabán!

Az ÉDRJSZ-LEÁNYVÁR SE rendezésében pár órán belül kezdetét veszi a Judo Junior Magyar Bajnokság Piliscsabán, az Erdészeti és Mezőgazdasági SZK iskolában (Piliscsaba, József Attila utca 2.).

 



































Szombat:
2014.Augusztus.23.
 
 

Junior


Születési dátum:Nők 1994 – 2001    Férfi 1994- 1999
Mérlegelés:Péntek: 18:00-19:00 h     Szombat:09:00 – 10:00 h
Verseny kezdete:11:00 h
Mérkőzés ideje:4 perc + GS
Nők:-44, -48, -52, -57, -63, -70, -78, +78 kg
Férfiak:-55, -60, -66, -73, -81, -90, -100, +100 kg

 Nevezési díj: 2700 Ft

 Szállás kollégium helyben: 2500 Ft           SZT. ISTVÁN PANZIÓ: 5000 FT

 E-mail: pfluger.antal@ gmail.com

 Telefon: Pfluger Antal +36 20 430 6350, +36 33 312 717

A versenyzők biztosításáról minden klub maga gondoskodik.

Az elhagyott értékekért a rendezőség nem vállal felelősséget.

TÉRKÉP

Exkluzív interjú Zrínyi Miklós kickbox mesteredzővel

ZrinyiMiklos


Portálunkat az a megtiszteltetés érte, hogy Hanshi Lévai László után egy újabb mesterrel, a választott sportját ugyancsak több, mint 30 éve űző Zrínyi Miklós kickbox mesteredzővel készíthettünk egy személyes interjút a nemrégiben a sport körében történt Príma Díjra jelölése kapcsán .


Bevezető


Zrínyi Miklós (Esztergom, 1960. április 28.) a Magyar Kick-box Szakszövetség Szakmai igazgatója, a felnőtt magyar kickbox válogatott szövetségi kapitánya, VI. Danos mester, a Magyar Köztársaság mesteredzője. Elég fiatalon, a katona évei alatt ismerkedett meg a küzdősportokkal, kickbox edzéseket pedig már 1980 óta tart. Első felnőtt Európa bajnoki érmes tanítványa Soós Rudolf (EB ezüstérem, Graz 1984 ) volt, de azóta is szerepelt sportolója a válogatott keretben minden évben.


zrinyi02Az első magyar női kickbox világbajnok, Kocsis Tünde, valamint az első magyar női ökölvívó világbajnok Pruzsinszky Ivett is tanítványai voltak. A Komárom-Esztergom Megyei Kick-Box szövetségnek alapítása óta (1992) elnöke, a Magyar Kick-box Szövetség elnökségének tagja, a WAKO Világszövetség light-contact bizottságának és a Szövetség edzői bizottságának elnöke.


A nem olimpiai sportágak első mesteredzője. Több alkalommal kiérdemelte az Év edzője címet Komárom-Esztergom megyében, kiváló nevelő munkáért díjat 23 alkalommal kapott. Irányítása alatt a válogatott versenyzői Európa Bajnokságokon 33 aranyérmet, 30 ezüstérmet, 42 bronzérmet, Világbajnokságokon 39 aranyérmet, 30 ezüstérmet, 31 bronzérmet értek el. Saját nevelésű tanítványai közül az elmúlt 30 évben a válogatott versenyzői összesen 115 érmet gyűjtöttek be.


Következzék az ellenfelem.hu (E) interjúja Zrínyi Miklós (ZM) kickbox mesteredzővel!


E: - Mit jelent Önnek a Príma Díjra történt jelölés?


ZM: - Úgy gondolom, hogy ez az elmúlt 30 évnek, a csapat, a versenyzők eredményeinek az elismerése, a munka egyfajta megkoronázása lehet. Nyilván az edzőnek is van valami köze hozzá, de a srácok nélkül nem lehetett volna elérni mindezt, amit elértünk.


E: - Több, mint harminc éve tart kickbox edzéseket. Mi a legnagyobb különbség az akkori és a mai fiatalok hozzáállásában?


ZM: - Óriási különbségek vannak. Amikor elkezdtük a dolgot, többnyire azért jöttek le az emberek, hogy jó fizikai formába és egy nagyszerű közösségbe kerüljenek. Nagyon sok közös program volt. Nem volt még olyan tétje az egésznek, mint a mostani, kiélezett szituációban. Minél jobb eredményeket értünk el, annál inkább el is várták ezt és ahogy jött a teljesítmény-kényszer, úgy változott a hangulat és a fiatalok hozzáállása is.


A másik nagy változás inkább csak példákon keresztül érzékeltethető. Húsz évvel ezelőtt csoportokba verődve jöttek le a gyerekek kickbox-ra, manapság azonban a szülők az edzés kezdete előtt pár perccel lehozzák őket, majd a vége előtt - szintén pár perccel - megjelennek és már viszik is. A sport, az edzés közösségformáló ereje nagyban lecsökkent. Próbálunk csapatépítő dolgokat csinálni, de nagyon nehéz. A konkrét edzéseken, a versenyeken kívül nem nagyon tudunk együtt időt eltölteni. Húsz évvel ezelőtt mindenki tudott mindenkiről mindent. Beszélgettünk az edzések után, beültünk egy cukrászdába együtt, megittunk valamit. Most nem ez van. Kicsit jobban összejönni, összekovácsolódni csak az edzőtáborok vagy a versenyek alkalmával lehet. Persze egy-egy korosztály így is összetart, de az egész tekintetében nagyon más a helyzet, mint valaha.


zrinyi_tanitvanyok


Nagy különbség még, hogy régen volt idő mindenre. Most nincs. Addig, amíg 20-25 éve egy-egy technikának a begyakorlása három-hat hónapot vagy akár egy évet vett igénybe, most ezt nem lehet megcsinálni, mert akkor két hét múlva üres a terem. Nincs lehetőség a sokszori begyakorlásra, mindenki azonnal szeretne mindent, különben panaszkodnak, elunják. Ezért van az, hogy a mostani fiatalok, az utánpótlás technikailag nem olyan képzett, mint a régiek voltak. Viszont gondolkodásban sokkal gyorsabbak, sokkal határozottabbak. Szóval van valamifajta kompenzáció a tulajdonságok között, de a technikai rész messze nem olyan, mint amilyen régen volt. Amikor visszajönnek olyan emberek, akik mondjuk 20 éve fejezték be a versenyzést és hobbiból benéznek, az ő technikájuk még mindig jobb, mint a mostani fiatalok nagy részének. Persze vannak kivételek, de általánosságban véve inkább ez a jellemző.


Leginkább úgy állnak hozzá, hogy akarják vagy szeretnék, de most. Legkésőbb holnap. Többre nincs idő. És nagyon nehéz a legtöbbjüket úgy alakítani, hogy az első akadálynál ne hátráljanak meg rögtön. Nagyon sokszor a szülőkkel kell beszélni, hogy ne engedjék, hogy egy-egy sikertelen verseny után a gyermekük abbahagyja. Ha a szülők nem állnak oda a gyerek mellé, akkor az edző hiába próbál bármit. Nagyon fontos ez, mert ha az első akadálynál meghátrál valaki, akkor az életben is ugyanilyen lesz. Mindegy, hogy miről lesz szó, milyen területet nézek. Lehet az tanulás, munka vagy család.


E: - Mit tart az utánpótlás-nevelés legnagyobb kihívásának manapság?


ZM: - Az előzőekhez kapcsolva még tehát - sokkal nagyobb a lemorzsolódás. Régen meghirdettünk egy csoportot mondjuk, lejött edzésre 40 ember. Ebből 38 versenyezni akart. Most meghirdetünk egy csoportot, eljön 20 ember és ebből 18 nem akar versenyezni, csak edzeni. A mi generációnk, az edzők gondolkodásmódját is nagyon át kellett alakítani. Nekem is itt, Pesten kellett megtanulnom, hogy az, ami vidéken működött, az itt egyáltalán nem. Elkezdtem ugyanolyan szisztéma szerint felépíteni a pesti kickbox edzéseket, és elég jól megindultunk, de három-négy hét múlva már komoly létszámcsökkenéssel kellett szembesülni. Akkor kezdtem változtatni, a megfigyeltek nyomán. De sokat beszélek a fiatalokkal és a fiatalabb edzőkkel is. Tőlük is lehet tanulni.


E: - Nehéz volt meglátni, belátni, mi a gond, min kell változtatni?


ZM: - Nagyon nehéz. Elfogadom, mert el kell fogadnom, de nem értem most sem.


ZrinyiSzanto


E: - Milyen az edzések összetétele? Itt is komoly változások vannak ahhoz képest, ami volt?


ZM: - Sokkal kevesebb lány van most. A versenyzők között mindenképp. Ez számomra még inkább szembetűnő, mert jellemzően több lány volt nálunk, mint más kluboknál. Én azt látom, hogy mondjuk táncon sokkal többen vannak, mint régebben. Komoly tömeget mozgat meg. Oda mennek a lányok. Én jobban örülnék, ha először elmennének táncolni, majd onnan átjönnének kickbox-ra, de sajnos ez manapság inkább fordítva van. A másik gond, hogy a fiúkban sincs meg az a kitartás, ami egykor. Régen megírtam egy otthon követendő edzésprogramot egy hónapra, akkor a srácok és a lányok 95%-a megcsinálta. Ha kellett, akkor éjszaka, ha kellett, akkor reggel, iskola előtt, de megoldották. Most ez a szám gyakran 50% sincs sajnos.


E: - Mit tart szakmailag a legnagyobb eddigi elismerésének?


ZM: - Mindenképp a mesteredzői kollégiumba történő beválogatást tenném meg legnagyobbnak. Ha körülnézünk a tagok között, - Kemény Dénes, Kiss László, Fábiánné Rozsnyói Katalin, hogy csak párat említsek -, akkor olyan neveket látunk, akikkel egy területen, egy lapon említve lenni, úgy gondolom, nem rossz dolog. A sportban, ennél többet, nagyobb elismerést nem is tudnék mondani.


E: - Saját nevelésű válogatott versenyzői több, mint 115 érmet gyűjtöttek be az elmúlt 30 évben.  Mégis, ha ki tud esetleg emelni egyet-kettőt, mit tart a legnagyobb eredménynek, mi az, amire edzőként a legbüszkébb?


ZM: - Természetesen mindegyik fontos és mindegyikre büszke az ember, de mint mindenben, itt is vannak elsők. Kicsit olyan ez, mint az első szerelem. A magyar kickbox első ezüstérme az én tanítványomé volt az 1984-es Európa Bajnokságon. Az első női világbajnok szintén az én tanítványom volt, csakúgy, mint a magyar női ökölvívó sport első Világbajnoka. Bármikor, amikor eszembe jutnak ezek az eredmények, megdobogtatják a szívemet. De bármelyik Európa vagy Világbajnokságon el tudok érzékenyülni még egy kicsit. Nekem még számít az, hogy szól a Magyar Himnusz. Ha szomorkás is, ha másmilyen, de mégiscsak Magyar.


E: - Mit adott Önnek, ill. mi az, amire megtanította a sport?


ZM: - Mindig azt mondom a teremben, amikor valaki bejön és azt mondja: nem tudom, nem bírom, hogy ez egy küzdősport. Itt küzdeni kell. Meg kell tanulni és csinálni kell. Szerintem az élet is ilyen. Ezen kívül nagyon sok mindenre tanított és sokat adott természetesen. Volt öröm, volt bánat, volt minden. Arra mindenképp, hogy küzdjünk és ne adjuk fel.


E: - Mi a legjobb tanács, amit valaha hallott? Mi az a gondolat, amivel leggyakrabban útjára szokta bocsájtani tanulóit?


ZM: - Igazából én csak arra szoktam kérni az embereket, ha tudom, hogy valaki befejezi, hogy ha lehet, ne távolodjon el a kickbox-tól és gondoljon arra, amit a sporttól kapott. Ha ez megmarad benne, ha eszébe jut a későbbiek folyamán, az élet bármilyen területére is vetődjék, ha néha-néha visszajár, az már engem egyfajta elégedettséggel tölt el.


Köszönjük az interjút és további sok sikert kívánunk általánosságban véve is és természetesen a közelgő VB kapcsán!

MMA Tábor Szeged 2014 - Összefoglaló

Lezajlott idén is nagy sikerrel a már hagyománynak számító szegedi MMA tábor a Szegedi Küzdősport Klub és a Sárközi MMA Team szervezésében. A helyszín ismét a szegedi Partfürdő volt, ahol ketrec és tatami várta a fejlődni vágyó harcosokat.




„A tábor szervezésében idén a legfontosabb szempont az volt, hogy a lehető legkevesebb anyagi ráfordítást igényeljen a hozzánk látogató fiataloktól” – kezdte Sárközi Robi a tábor összefoglalóját.



10583876_598255653628635_1850025538514357036_n

A költségek alacsonyan tartása mellett a szakmai színvonal növelése is fő szempont volt, Robi kihangsúlyozta még, hogy az együtt töltött hétnek szakedzők egymás közti tapasztalat cseréjére is az egyik fő témája volt. Az edzők listája ismét impozáns volt, összeadni is nehéz lenne a sok bajnoki címet, amit Növényi Norbert, Németh Nyiba Sándor, Győrfi Károly, Fekete Sándor, Szűcs Kristóf,Lakatos Sándor,Pap Valér, Kiss László, Laczkó Balázs, Oltoványi Dávid és Sárközi Róbert szerzett.




„Robiék évek óta nagyszerű környezetben és feltételek mellett rendezik meg az MMA tábort, ez egy nagyon nagy lehetőség mindenki számára, és ez én számomra is, hisz az ide ellátogató edzőktől és fiataloktól én is tudok tanulni, amit aztán később tovább is tudok adni a versenyzőknek. Fontosnak tartom még, hogy ilyenkor változatos edzőpartnerekkel van lehetősége küzdeni a gyerekeknek, és ezzel sokkal nagyobb a fejlődés, a technikai kiteljesedés küzdelem közben.” – értékelte az elvégzett edzésmunkát Növényi Norbert



szeged_tabor

A tábor menete változatosan volt összeállítva, hétfőn Németh Nyiba Sándor, Növényi Norbert és Sárközi Róbert, kedden Fekete Sándor és két tanítványa, Szűcs Kristóf és Lakatos Sándor, szerdán Oltoványi Dávid és Pap Valér, csütörtökön Kiss László és Győrfi Károly tartott edzést az ország minden tájáról érkező harcosoknak. Az edzések közt természetesen a pihenésre is jutott idő, amire szintén volt gondjuk a szervezőknek, így például wakeboardozással lazíthattak két edzést közt a fiatalok.


A lebonyolításban a fent említett edzők mellett természetesen ismét oroszlánrészt vállalt Lehoczky Csaba, Elter Antal és Laczkó Balázs. További képeket ITT tekinthettek meg.

Ne ragadj le! - A lábmunka fontossága

Sokan hajlamosak megfeledkezni a lábmunka fontosságáról, pedig az MMA-ban is igen komoly szerepet játszik az álló küzdelem során. Nagy biztonságérzetet nyújthat, ha az ember a kellő koordinációs készséggel rendelkezik. Így könnyedén, ritmikusan, magabiztosabban képes mozogni a harctéren, hatékonyabban tud végrehajtani egy-egy támadást, vagy éppen a védekezéskor élvezi az előnyeit, ha lábra is "gyúr" az edzések alkalmával. Úgy lesz igazán jó harcos valaki, ha a kéz- és lábmunkáját össze tudja hangolni és mindkettőt hatékonyan tudja alkalmazni a küzdelmek során.


lábmunka

A témában az egyik legilletékesebb szakember Freddie Roach szerint nagyon fontos a támadások, az ütések utáni elmozgás. Persze itt is fontos az egyensúly. Ezt tartja tehát a legfontosabbnak Manny Pacquiao jelenlegi edzője. Mindennek az alapja, hogy jó időben, megfelelően legyen áthelyezve a súlypont, legyen meg a mozgás ritmusa, dinamikája. Ha ez nem működik, akkor emiatt akár el is véthetsz egy ütést, vagy bekaphatsz egyet, amiért igen nagy árat fizethetsz. Ha a lábmunkád nincs megfelelően felépítve, akkor nincs helyed a ringben Roach mester hitvallása szerint. Ez éppen olyan egyértelmű alkotóeleme kell hogy legyen az edzéstervednek, mint az ütések gyakorlása.


A lábmunka lényege, hogy passzoljon a stílusodhoz és az igényeidhez - segítsen abban, amit el akarsz érni. Ali sokat ócsárolta Joe Louis-t a lábmunkája miatt, pedig Roach és még páran technikailag minden idők egyik legjobbjának tartják. Vannak dolgok, amit mindenkinek csinálnia vagy kerülnie kell, bizonyos alapok, de azon felül nagyon képlékeny a dolog, hogy kinek jó a lábmunkája. Semmi esetre se lehet például csak azért rossznak nevezni valaki lábmunkáját, mert nem úgy néz ki, mint valaki másé.


George Foreman is egy jó példa. Ali őt is ócsárolta, és ugyan voltak rossz estéi, amikor is túlzottan vad volt, de pont Ali vagy Ken Norton ellen félelmetesen jó volt a lábmunkája. Nem véletlenül volt Ali végig a köteleken és találta ki ekkor a rope-a-dope-ot. Nem volt más lehetősége.


Louis és első címének megszerzése előtt Ali-t is leszólták lábmunkája miatt, csak azért, mert az nem olyan volt, mint Louis-é. Ne feledjük, egyik lábmunka se rossz, ha arra használják, arra tudják használni, hogy elérjék vele a céljukat. Ha szép egy lábmunka, ha csúnya, a külsőségek nem, csak az eredmények számítanak.


Leegyszerűsítve a jó lábmunka segít elérni céljaidat, hogy ott legyél és akkor, amikor akarsz és elmozogj onnan, ahonnan el kell. Ez teszi lehetővé, hogy előkészítsd ütéseidet, ellentámadásaidat, szögekből támadj és még sorolhatnánk.


Hogy a legegyszerűbb példát hozzuk: ha minden edzésbe beiktatsz minimum 5 perc ugrálókötelezést, ez lehet a tökéletes első lépés, mivel rendkívüli módon fejleszti a lábszár és a comb izmait, rászoktat a lábadon való könnyed mozgásra, javít a ritmusodon, ami szintén igen fontos.


A már említett ugrókötelezés tehát inkább a ritmuson segít, de mit lehet akkor még tenni a lábmunka javítása érdekében? Először is lábmunka gyakorlatokat kell végezni. Egyáltalán nem ritka, hogy a jó harcosok 15-20 percet töltsenek csak a lábmunkára való fókuszálással!


Másodszor aktívan használni kell és figyelni a lábmunkára, legyen szó zsákozásról vagy sparringról. Egyes meneteket töltsünk szándékosan több mozgással, váltogassunk az offenzív, ellentámadó, defenzív hozzáállások között és figyeljük a lábmunkánk változását.


Figyeld a profikat! Attól függően, hogy bokszolsz vagy az MMA-t űzöd, nézd meg a sport legjobbjait vagy egykori legjobbjait, hogy mit csinálnak - Roy Jones Jr, Ali, Mayweather, Tyson vagy GSP, TJ Dillashaw, Dominick Cruz, Anderson Silva. Próbáld megfigyelni és beépíteni az egyes elemeket. Nézd meg, hogy mi az, ami működik, hogyan tudnád használni saját arzenálodban.


Tanulmányozz egyéb küzdősportokat is és ne hanyagold el a plyometrikus és agilitásod, gyorsaságod fejlesztő gyakorlatokat sem, hogy javítsd a nagy fordulatszám tartására való képességed, ami igen jól jön a küzdelmek során.


A lentebbi videóban további nagyszerű tanácsokat találtok, amikkel elindulhattok ezen az úton. Ne feledjétek: a helyes alapokat érdemes mindenképp egy teremben elsajátítani, legyen szó ökölvívásról, muay thai-ról vagy másról!


Végezetül David James gondolatait:




"A bokszolás gondolkodó játék. Járj túl az ellenfeled eszén és le fogod győzni. Ha ismered az összes alapvető mozgásformát, sok alkalmad lesz használni őket. Hozd zavarba ellenfeleidet mozdulataid változatosságával. Csináld pontosan azt, amit az ellenfeled nem vár tőled."



[youtube http://www.youtube.com/watch?v=XXE4CIgSpZs&w=560&h=315]

BJJ - sport és valóság




Történet

Az elmúlt 20 évben nem volt még egy olyan küzdősport, mely akkora népszerűségbeli robbanást könyvelhetett el, mint a Brazil Jiu-jitsu (bjj). Manapság lépten-nyomon fekete övesekbe lehet botlani, rengeteg iskola van, online képzések, világversenyek. Az ok e hihetetlen sikertörténet mögött vitathatatlanul a bjj dominanciája, melyet az amerikai MMA szervezet, a UFC első gáláin láthattak (és még később is sokszor). Az igazság, hogy a bjj már jóval a UFC előtt is jelen volt Amerikában, ugyanis Carley Gracie még 1972-ben ért partot és hamarosan oktatni is kezdett. Két évtized telt el, de a bjj a széles tömegek számára ismeretlen dolog, egy ritkaság volt. Aztán jött Rorion Gracie és a UFC, az Ultimate Fighting Championship, ahol Royce Gracie bemutatkozására hirtelen rengetegen kapták fel fejüket.

Az alapállás is teljesen más volt. Míg a Tae Kwon Do-t pl. a megszálló hadseregek elleni védelemre és a lovasok repülő rúgással történő nyeregből való "kiszállítására" használták, a Kali-t pedig fegyveres, botokkal és késekkel történő harcra, a bjj egy az egy elleni küzdelemre lett kitalálva. A képlet egyszerű volt: más stílusok művelőit kihívni és megküzdeni velük a lehető legkevesebb szabályt használó keretrendszerben. Nem egyszerűen arról volt szó, mint más stílusoknál, hogy a képzetlen támadókat legyőzhessük, hanem, hogy még a legképzettebb harcművészeken és küzdősport-szakértőkön is felülkerekedhessünk. A bjj művészetében esszenciális technikák és pozíciók hierarchiái a kihívásos küzdelmek során lettek kifejlesztve és tökélyre fejlesztve az alapítók által.

Letérés az útról

A népszerűség növekedésével, a bjj tornák is egyre gyakoribbakká váltak, mígnem 1996-ban megtartották az első világbajnokságot (Mundials). A rá következő évtizedben a sport jiu-jitsu bajnokai komoly sikereket értek el az MMA-ban is. Bibiano Fernandes, BJ Penn, Vitor Ribeiro mind a sport jiu-jitsu, mind az MMA területén sorra szerezték az öveket. De a sport jiu-jitsu tornák egyre gyakoribbá válásával az iskolák sokkal inkább egyfajta specifikus edzésbe fogtak, ahol olyan technikákat és stratégiákat dolgoztak ki, melyek csak sport keretek között működhettek. A viccből, hogy két ember egyszerre dobja el magát guard pozícióba, hirtelen valóság lett, majd szinte norma. Valami, amit mondhatni el is vártak. Egyre több meccs dőlt el apróságokon, félsikeres manővereken (ún. előnyökön), a subok és pozicionális dominancia kezdett háttérbe szorulni. Ezzel egy időben a sport jiu-jitsu bajnokok MMA-ban való jelenléte és sikere gyors ütemben apadni kezdett. Még a legsikeresebb, legdominánsabb BJJ bajnokok is nagyon vegyes eredményekkel számolhattak csak az UFC szintjén.

A sport jiu-jitsu eredeti célja az volt, hogy biztonságos körülmények között lehessen azokat a pozíciókat és módszereket gyakorolni, aminek a legnagyobb hasznát lehet venni egy igazi küzdelemben. Pontosan ezen irányelvek szem előtt tartása miatt a mount vagy a back mount pozíciókat tartották a legtöbbre és ezekért járt a legtöbb pont is a versenyeken. Sőt, a pozícióért, ahol is a térd az ellenfél gyomrán van (ld. heti technika rovatunk első epizódját), eredetileg több pont járt, mint a guard pass-ért, mivel ez egy rendkívül domináns pozíció, ahonnan nagyon hatékonyan lehet ütéseket bevinni.

A versenyek előírásai erősen befolyásolják az akadémiák tanterveit és a képzési módszereket. Amikor az IBJJF tiltottá tette a térd csavarását (példa videó), az iskolák egyszerűen nem tanították tovább azokat a technikákat, melyek a lábak ilyen jellegű elhelyezését alkalmazták. A 20 évnyi MMA ellenére a sport jiu-jitsu nagyon keveset tett, hogy megváltoztassa pontozási rendszerét vagy módosítson a kevésbé hatékony stratégiákon, melyek a versenyeken alakultak ki és csak azokra vannak kihegyezve.


Életszerű ez?


Kiútkeresések

Milyen szabályok, változások hozhatnák meg hát az eredményt, hogy a bjj-sek ismét nagy sikerrel szerepelhessenek MMA tornákon, küzdelmeken is?

1) Felső pozíció jutalmazása

Felül lenni nem rossz dolog. Az MMA-ban felülre kerülni és ott maradni talán az egyik leginkább döntő tényező a pontozásnál, de jelenleg a sport jiu-jitsuban a tanulók arra edzenek, hogy azonnal hanyatt dobják magukat és ezt az alárendelt pozíciót részesítsék előnyben. Az ok? A felső pozícióért nem jár pont vagy előny, a guard pass pedig nehéz és fáradságos. Viszont, amikor valaki alul van, az ütések hiányában szabadon dolgozhat a söpréseken. Ráadásul, ha valakinek nem is sikerül a söprés vagy a sub, ha legalább közel kerülnek hozzá, előnyt fognak szerezni, ami végül győzelemhez vezethet. Az alul lévőnek nem kell sietnie, nincs ösztönző tényező, ami arra sarkallná, hogy csináljon valamit.A Jiu-jitsuban a top guard-ot erősen jutalmazzák, de ha megnézi valaki mondjuk a Frankie Edgar vs BJ Penn meccset, láthatja, hogy bár Edgar teljesen soha sem kerülte meg a guardot, komoly, romboló ütéseket vitt be a pozícióból. A levitelekért pont jár, de csak ha guard-ban végződik. Egy igazi küzdelemben nem igazán számít, hogy kerül valaki felülre, mindenesetre, ha ott van, az kétségtelenül egy előnyösebb, magasabb rendű pozíció. Ha a BJJ harcosok relevánsak akarnak maradni az MMA-ban, hangsúlyozniuk kell a felülre kerülést és felül maradást, mint pozíciókat.

2) Menekülési pontok

Gyakran hangoztatják, hogy a birkózás a legjobb alap az MMA-hoz. Valószínűleg azért, mert a birkózás komoly hangsúlyt fektet a szabadulásokra és a pozíciók megfordítására. A Jiu-jitsu-ban, ha valaki alsó guard-ból felsőbe kerül, két pontot kap. Viszont, ha valaki bottom mountból top guard-ba fordít, nem kap érte semmit. A végeredmény ugyanaz a két esetben! Tehát az illető, aki bottom mountból nagyobb fokban javított pozícióján, mint az, aki bottom guardot alkalmazott, a mondhatni hatalmas változás eredménye ellenére nulla pontot kap.

Ha valaki alsó side controlból átfordítja az ellenfelét és felső side controlba kerül, nem kap pontot, annak ellenére, hogy egyértelműen előnyösebb pozícióban van.A jiu-jitsu-ba, ha valaki mountba kerül, nem kell igazán a pozíció megtartására vagy ellenfelük földre szegezésére koncentrálniuk, mivel a szabadulás már nem változtat a pontokon, amit a pozíció eléréséért kaptak. Már megkapták a pontokat a pozícióért, miért pazarolnának több energiát a továbbiakra? És ez nem csak a legrosszabb pozíciókból történő szabadulásokra igaz. A bjj semmilyen módon sem ösztönzi, hogy felállj egy földre-vitel után. Jelenleg - az ellenfelem.hu szerkesztőségének meglátásai szerint - a trend az állva történő megkerülések felé tolódott el, viszont ezek olyan távolságokról történnek, ami a földön, alul lévő embernek bőven elég helyet biztosítanak arra, hogy felálljon.

Az MMA-ban a stratégia viszonylag egyszerű, amikor egy igazi "bjj-művésszel" kell gurulni: állj fel. A Jiu-jitsuban a szabadulásért nem jár pont, így aki alul van, az a legritkább esetben törekszik rá, hogy felkeljen, aki pedig felül, az nem érzi szükségét, hogy úgymond odapörköljön vagy leszögezze ellenfelét. Ha a földre-vitel elhanyagolt a bjj-ben, akkor azt mondhatjuk, hogy az ellenfél talpra állásának problémáját ellensúlyozandó, azt meggátló technika pedig nem létezik. Megszámlálhatatlanul sok bjj oldal van ma és mindegyiken legalább egy tucat módját láthatjátok a half guard pass-nak, de igazán meglepő lenne, ha egy is mutatná, hogy mit tégy az ellen, ha ellenfeled fel akar állni.

3) A domináns pozíciók definíciójának kibővítése

Side control, térd a gyomron, mount, hátsó mount - ebben ki is merül a sport bjj által dominánsnak ítélt pozíciók listája. A sport gyakorlói arra vannak kondicionálva, hogy ezen pozíciókat elérjék, mivel ezek a legjobb pontok az ellenfél irányítására, ütni vagy subolni. Bár igaz, hogy ezek nagyon előnyös helyzetek, egy sokkal szélesebb palettáról kéne válogatni, mikor azt nézzük mit is lehetne jutalmazni.

A bjj-ben pontokkal jutalmazzák, ha valakinek a lábait kerülöd meg (leg pass), ami ugyan nagyon fontos, de közel sem annyira, mintha a kezeit sikerülne megkerülni. Ha a grapplinged domináns kéz-, csukló- és karokat irányító technikák tekintetében, akkor egy igazi küzdelemben nagyjából megállíthatatlan leszel. Jelenleg a bjj-t gyakorlók túlnyomó többsége csak azért dolgozik ilyesmin, hogy onnan kerüljön (pass) vagy suboljon, de semmiképp se tekint ilyenekre, mint végállomás-pozíciókra. Számtalan pozíció van, ami egy ellenfél karjait úgymond kiveszi az egyenletből és az ellenfelem.hu szerkesztősége szerint is pontokat érdemelne. Nézzünk hát egy párat:

A bilincs (handcuff)


01handcuff



Hátsó kereszt


02backcrucifix


Néhány ilyen pozíció a meglévő domináns pozícióból következik. Ha a side controlba kerülés három pontot ér, akkor ennek legalább annyit vagy többet kéne érnie.






03jonesjanitorcrucifix

Ha a mount négy pontot ér, akkor az ún. ajándék-csomagolás ennél többet kéne kapjon, nem? Amennyiben a lentebbi képen a domináns, felső pozícióban lévő kihúzza a jobb karját, de ballal fogva tartja ellenfele jobbját, a saját jobbjával bevitt csapások ellen a fogva tartott gyakorlatilag védtelen.






04mount-giftwrap


Ha valakinek a hátára kerülni négy pont, akkor nem kéne többet érnie annak, aki a kezet is csapdába ejti? A sport bjj-ben a bokák keresztezése miatt ez nem érne pontot. Fel kell tenni a kérdést - nem lehet, hogy bizonyos szabályok, alakiságok a józan ész ellen valók?

05back-mount-armtrap

Egy másik pozíció, ami jutalmat érdemelne, a horgok nélküli back mount. Az MMA világában Brock Lesnar és GSP (George St. Pierre) például tökéletesen bemutatták, hogy bizonyos esetekben sokkal súlyosabb lehet a támadásod a horgok nélkül, mint velük. A BJJ-sek azonnal teknősbékaként összehúzzák magukat, hogy elkerüljék a guard pass miatti pont-veszteséget, de azt senki nem veszi figyelembe, hogy négykézláb sokkal jobban ki vagy szolgáltatva az ütéseknek, mint hagyományos alsó side controlban. Vegyük még hozzá akkor a fentebb már említett problémát, mely szerint nincs sok értelme felállni - hiszen emiatt a legtöbb bjj gyakorlónak fogalma sincs hogyan kéne felkelni innen és egy katasztrofális eredményt garantáló receptet kapunk.


06backmountnohookslesnar

Nagyon gyakori az MMA-ban, hogy technikás bjj harcosok, bár elérik a mount, back vagy side control pozíciókat, de ha nem tudnak azonnal subolni, akkor egyszerűen képtelenek a befejezésre vagy akár komolyabb csapások okozására. Amint egy pozíciót a BJJ-ben pontokkal jutalmaznak, a világ grappling tudósai számtalan módját dolgozzák ki a pozíció elérésének. Ha a bjj tanulókat az első naptól fogva arra tanítanák, hogyan kerüljenek "ajándék-csomagolás" pozícióba vagy feszítsék keresztre ellenfelüket, akkor amint meglenne egy pass vagy mountba kerülnének, vége lenne a játéknak.


A kritikusok persze rávághatják minderre, hogy kit érdekel, hiszen a BJJ csak egy sport, az MMA pedig nem számít. Minek kéne e művészet stratégiáját vagy pozícióit megváltoztatni? Az igazság, hogy ma a BJJ-t a legtöbben egykori domináns Vale Tudo és MMA győzelmei miatt űzik. Az ellenfelem.hu szerkesztősége szerint a Jiu-jitsu eredeti dominanciájának visszaállítása a művészet korai pionírjai által vívott csaták előtt tisztelegne. Ezen felül az emberek azért kezdenének a BJJ-be, mert az működik. Az emberek, akik szemben más harcművészetekkel a bjj-t választották, mert úgy érezték, hogy a jiu-jitsu jobb abban, amiben a harcművészeteknek jónak kell lenniük: a küzdelemben.

A hét technikája 3

Dietz-het-technikaja2-piros

Az első , az extra és a második rész után megérkezett 'A hét technikája' rovatunk harmadik epizódja. Ezúttal a téma a guard, szabadulások, fordítás, mount, karfeszítés és egyebek. Mint mindig, Dietz Gusztáv bemutatásában. Fogyasszátok egészséggel - a technika legyen veletek!


[youtube http://www.youtube.com/watch?v=L5e9eSRvVR8?feature=player_detailpage]

WAKF - EFC Küzdősport Fesztivál beszámoló

wakf-efc-zeg


Pár napja, Augusztus 16-án tartották Zalaegerszegen a WAKF - EFC Küzdősport Fesztivált az Extrem Fight Club Küzdősport Centrumban. A nézők A-Pro K-1 Junior férfi, Felnőtt női és férfi, valamint Veterán férfi kategóriákban láthattak egy Országos Bajnokságot.


A versenyen résztvevő egyesületek az alábbiak voltak:

1. Kőbányai Sport Klub Budapest
2. Diadal SE Budapest
3. MMA Klub Szolnok
4. Halászteleki Thaibox Klub
5. Re-Gym Budapest
6. Balogh Team Kempo Klub Budapest
7. Érdi Thaibox SE
8. Fighting Force SE Pápa
9. Predátor SE Budapest
10. Bad Boys Team Budapest
11. Váci Boksz és Kickbox SE
12. Fightingsport-Hungary Kick és Thai-Box SE

A versenyen 70 fő vett részt különböző harcművészeti és küzdősport szakágakból, ami a nyári időszakban egy nagyon jó létszámnak mondható. Több, még csak feljövőben lévő versenyző is meglepetést okozott a különböző szakágak nemzetközi és világbajnok harcosainak.


wakf-efc-zeg-1


A rendezvényen sajnos történt egy komolyabb sérülés is a nehézsúlyban, mégpedig a felnőtt K-1 döntőn, ahol az Érdi Thaibox SE versenyzője kiütéssel nyert a Szolnoki MMA klub versenyzőjével szemben.


A következő EFC Küzdő sportfesztivál szeptember 13-án kerül megrendezésre - ez az Oriental Thai A-Pro felnőtt Országos Bajnokság, valamint a WAKF K-1 light korcsoportos amatőr bajnoksága. A helyszín ezúttal is a Zalaegerszegi Extrem Fight Club Küzdősport Centrum lesz.


Köszönjük az információkat Horváth Ferencnek, aki az FSH Kick és Thaibox SE vezetője, a WAKF amatőr/A-Pro/PRO Magyarországi vezetője és a WAKF Világszövetség Amatőr Szakág Igazgatója.


További információk: www.wakf-hungary.com, www.efc-zeg.com

Jön a Harcosok Klubja 14! - Thai-Box - K-1 - MMA küzdelmek

Október 11-én, Budapesten, az aTEREM-ben jelentkezik következő gálájával a Harcosok Klubja!

harcosokklubja14

A nevezéshez szükséges adatok:

  • Név

  • Életkor

  • Súly

  • Mérkőzések száma

  • Szabályrendszer

  • Egyesület

  • Elérhetőségek (Telefon, e-mail cím)


Nevezni tehát a fentebbi adatok megadásával, e-mailben lehet a muaythai@muaythai.hu címen.

Nevezési díj NINCS!

Főmérkőzések:

WAKF A-Pro K-1 Senior (veteran 1.) +96 kg Világbajnoki Címmérkőzés!

A mérkőző felek Lukas Sersen Csehországból vs. Dudok Károly, a Magyar Muaythai Szakszövetség elnöke, a Spartan Fight Club vezetője!

Ifj. Lévai László (Zen Bu Kan Kempo) vs. Gilányi Attila (Thaywondo Hungary) K-1 Superfight +90 kg

Szalontai Gergő (Savate Bp.) vs. Bakacs Dezső (RFC Pécs)

K-1 Superfight 75 kg

K-1 MAX HUNGARY IV. forduló (Utolsó esély a decemberi döntőbe jutásért!)

Az esemény a Facebookon: https://www.facebook.com/events/702323633167462

Az aTerem:

[googlemaps https://maps.google.hu/maps/ms?hl=hu&ctz=-120&ie=UTF8&msa=0&msid=202804619386222446811.0004af7aad92fa0f06f33&t=m&source=embed&iwloc=0004af7b01b00dca30c09&ll=47.541657,19.089003&spn=0.002535,0.00751&output=embed&w=425&h=350]

Freddie Roach - Profil

Freddie Roach

Kezdetek


Freddie Roach a bokszra született. Bajnoknak nevelték. Apja maga is profi volt, édesanyja pedig boksz bíró. Idősebb testvére is korán kezdte a boksszal való ismerkedést, majd mikor Freddie hat éves lett, szinte azonnal levitték egy helyi terembe. Napi több órát edzett az edzővel, heti hatszor.


De mindennek megvan az ára. Freddie 15 éves korára úgy érezte ki van égve. Egyre több kifogást gyártott, hogy miért ne menjen a terembe. Persze az emberek is észrevették, hogy valami megváltozott. Egy napon aztán anyja így szólt hozzá: "Minek küzdesz egyáltalán? Egyfolytában csak ütnek. Nem tudsz bunyózni." Apjától és testvéreitől már megszokta az állandó kritikát, de anyjától igencsak meglepte az őszinte megállapítás. Anyjuk bátyját szemmel láthatóan többre tartotta, Freddie pedig elhatározta, hogy bebizonyítja igazát és hogy mindenki más téved. Visszatért a terembe, de ezúttal már egy teljesen más, szinte mániákus hozzáállással. Felfedezte magában a szenvedélyt a gyakorlás és a fegyelem iránt és élvezni kezdte, ahogy érezhetően jobbá vált, ahogy egyre több trófea kezdett felgyűlni és azt, hogy immáron meg tudta verni bátyját. A sport iránt érzett szerelme újra fellángolt.


Magaslatok és mélységek


Freddie láthatóan jobb lett, apja pedig Las Vegasba vitte, hogy karrierjét egy komolyabb szintre emeljék. Vegasban, 18 évesen Roach találkozott a legendás Eddie Futch-val, aki új edzőjévé vált. Nagyon ígéretesen indult a történet: Freddie-t beválogatták az amerikai boksz csapatba és a ranglistákon is megindult felfele. Hamarosan azonban egy újabb, nagyon kemény falba ütközött. Mindent megtanult Futch-tól, mindent a tökéletességig gyakorolt, de amikor harcolni kellett, az egész elszállt. Ahogy megütötték, Freddie az ösztönökre váltott a technikáról. Érzelmei elragadták, bunyói pedig sok menetes verekedésekké váltak. És Freddie gyakran vesztett.


Pár év múltán Futch azt mondta neki, ideje visszavonulnia. De Roach egész élete a bokszról szólt. Vonuljon vissza? És utána? Folytatta hát és vesztett. Folytatta, amíg maga is meg nem látta az igazságot. Visszavonult. Telemarketingesként kezdett dolgozni és keményen ivott mellé. Ekkorra már gyűlölte a sportot. Annyi mindent bele tett, de semmit nem tudott felmutatni erőfeszítései nyomán.


A fordulat


Egy nap, már-már önsajnálatból, Freddie beugrott egykori termébe, hogy megnézze barátja, Virgil Hill kesztyűzését egy övmeccsre készülő bokszolóval. Mindkét bokszoló Futch tanítványa volt, de Hill sarka üres maradt, így Freddie hozta neki a vizet és tanácsokkal látta el. Másnap Roach ismét megjelent. Aztán újra, meg újra. Rendszeresen lejárt. Nem fizette senki, így a telemarketinges állás maradt, de megszimatolt valami lehetőséget. És kétségbeesetten akart valami jobbat. Mindig időben ott volt és utoljára távozott. Miután tökéletesen ismerte Futch technikáit, így tanítani is tudta azokat. Egyre több mindent bíztak rá. De Roach itt még mindig kételyekkel küzdött - meddig bírja vajon? Meddig tarthat ez az egész edzősködés? Egy kegyetlen pálya volt ez, az edzők pedig nem bírták túl sokáig. De attól is tartott, hogy ebbe is beleun és az egész rutinná válik, ahol is ugyanazt ismételgeti majd orrvérzésig, amit Futch-tól tanult. Egy része még mindig küzdeni akart. A tűz soha sem aludt ki teljesen.


Egy nap Virgil Hill barátja aztán mutatott neki egy technikát, amit valami kubai harcostól tanult el - a zsák helyett a kubaiak az edzőjükkel dolgoztak, aki bent volt velük a ringben és nagy párnákat viselt. A ringben a bunyósok félig-meddig sparringoltak az edzővel és az ütéseiket gyakorolták. Roach kipróbálta a dolgot Hill-vel és szemei felragyogtak. Azon túl, hogy a visszakerült a ringbe, volt itt még valami más is. Seregnyi dolog átrohant a fején és úgy látta, hogy ezt a módszert többre is fel lehet használni az ütések gyakorlásánál. Történetesen arra, hogy egy egész stratégiát kidolgozzon és valós időben mutassa azt be a bunyósának, a ringben. Úgy látta, hogy az egész sportot forradalmasíthatja és új életet lehelhet bele. Elkezdte kidolgozni a technikát a bunyósokkal, akiket már ő edzett. Sokkal strategikusabb és folyékonyabb manővereket tanított nekik.


Hamarosan ott hagyta Futch-t és egyedül kezdett dolgozni. Hamar híre ment, mint olyan edzőnek, aki mindenki másnál jobban felkészíti a bunyósait és néhány éven belül generációja legsikeresebb edzőjévé vált.


Freddie-Pac
Parkinson kór


Roach-nál 1990-ben Parkinson kórt diagnosztizáltak. Gyógyszerekkel, injekciókkal és a bunyósok edzésével szerencsére elég jól kordában tudja tartani betegségét, így állapota nem vagy csak enyhe mértékben romlik. Doktorai szerint az aktív életmód, a speciális edzések és a kéz-szem koordináció tették lehetővé a betegség előrehaladásának lassítását. Bár beszédén hallatszik az a furcsaság, ami a sok fejsérülést szenvedett bokszolókra, küzdősportolókra jellemző, az edzésekre ez nincs hatással.


Edzőként Roach olyan nevekkel dolgozott együtt, mint Mike Tyson, Oscar De La Hoya, James Toney, Bernard Hopkins és Manny Pacquiao, akivel forradalmasították a bokszot és akire a legbüszkébb. De ez már egy másik cikk témája lehetne.


Pacman